Wycieczka po Kaszubach uczniów Szkoły Podstawowej w Wilanowie

piątek, 17 czerwca 2016 r., 11:24
fot. nadesłane/B. Ludwichowska

Dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Wilanowie udały się w wycieczkę po Kaszubach. Zwiedzili oni Tuchomie koło Bytowa, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Muzeum Parowozów w Kościerzynie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilanowie, uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, poznawali Kaszuby. Tym razem pojechali do miejscowości Tuchomie koło Bytowa. Podziwiali wnętrze kościoła św. Michała i kościół poewangelicki św. Wojciecha. Ksiądz Franciszek Pudlewski przygotował dla naszych uczniów mnóstwo niespodzianek. Najpierw spotkanie z orkiestrą, która udowodniła wszystkim, że muzyka łączy narody.

Muzyka kaszubska przeplatana była ukraińską oraz przebojami światowymi. Potem pan Wołodia i jego żona opowiedzieli o tym, jak "pisze" się ikony. Uczniowie mogli podziwiać Maryję na kawałkach drewna. Następnie dla młodszych były lody, natomiast starsi skorzystali z zabawy w kręgielni. Po przerwie na grilla było spotkanie z instruktorką zumby i wspólna zabawa.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Uczniowie poznali postać Józefa Wybickiego i historię powstania pieśni Mazurek Dąbrowskiego. Na zakończenie zwiedzili Muzeum Parowozów w Kościerzynie. Atrakcją tego miejsca była przejażdżka drezyną. Dzieci zwiedziły kolejne ciekawe miejsca na Kaszubach. Dzieci stwierdziły, że była to znakomita lekcja historii, sztuki, ale też integracja i rekreacja.

nadesłane: B. Ludwichowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.