Kiełpino. Zrealizowano projekt "Cisi bohaterowie II wojny światowej"

środa, 22 czerwca 2016 r., 16:07
fot. nadesłane

Uczniowie Zespołu Szkół w Kiełpinie od marca do czerwca 2016 roku realizowali projekt edukacyjny pt. "Cisi bohaterowie II wojny światowej - ks. Antoni Arasmus i Maksymilian Strom". Celem działań było upamiętnienie osób żyjących kiedyś w naszej miejscowości, które w tak trudnym czasie dla Ojczyzny wykazały się prawdziwym heroizmem.

W poniedziałek odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, na które zaproszono ks. proboszcza Arkadiusza Okroja, Albina Miłosza, świadka wydarzeń dotyczących Maksymiliana Stroma, uczniów naszej szkoły oraz lokalną społeczność.

Dyrektorka Zespołu Szkół w Kiełpinie Jolanta Kosznik przywitała zebranych i opowiedziała o realizowanym przedsięwzięciu, dziękując jednocześnie "Przyjaciołom Szkoły" za wsparcie działań projektowych. Marcin Zielonka, uczeń klasy IIc, przybliżył zebranym sytuację Polaków i Kościoła w okresie II wojny światowej. O poważnych bez wątpienia dramatach, z którymi zmagali się nasi przodkowie, opowiedzieli również uczniowie klasy IIIb: Dominika Siebert, Michał Waciński i Wojciech Kosznik.

Potem odbyła się projekcja fragmentu filmu dokumentalnego pt. "Żadnego prawa nie złamałem". Warto podkreślić fakt, iż powstał on dzięki opowieści Albina Miłosza mieszkańca Kiełpina. To on przedstawił historię miłości Maksymiliana Stroma i Marty Koss. Warto przypomnieć, że człowiek ten był Żydem, który musiał się ukrywać przez pięć lat w ziemiance, by ocalić swoje życie.

Również wspaniałym przykładem prawdziwego patriotyzmu był ksiądz Antoni Arasmus, patron naszego gimnazjum oddany Bogu i ludziom. Człowiek o szlachetnym sercu, walczący za wszelką cenę o wiarę, dobro i sprawiedliwość, który poniósł męczeńską śmierć. O jego poświęceniu opowiedział uczeń klasy IIIc Arkadiusz Bronk. Proboszcz naszej parafii w swoim przemówieniu nawiązał do historii "cichych bohaterów II wojny światowej". Podkreślił, iż wiele ich łączyło, gdyż oboje miłowali.

Na zakończenie nastąpiło podsumowanie konkursów realizowanych w Zespole Szkół w Kiełpinie. Zwycięzcom dyplomy i nagrody książkowe wręczyła dyrekcja szkoły Jolanta Kosznik, Lucyna Gruba i Danuta Flisykowska.

I Konkurs plastyczny - wykonanie groty znajdującej się przy kościele w Kiełpinie
1. Patryk Karczewski, 2. Norbert Plichta 3. Kinga Kropidłowska

II Konkurs plastyczny - portret ks. Antoniego Arasmusa
Uczniowie klas I-III 1. Faustyna Formela i Jan Lish, 2. Tymoteusz Grunwald, 3. Karolina Polańska

Wyróżnienia: Wanessa Buczyk, Zofia Sulecka

Uczniowie gimnazjum: 1. Julia Staroszczyk

III Konkurs - album "Miejsca związane z ks. Antonim Arasmusem"
1. Marta Karczewska, 2. Nina Kosznik

Wyróżnienia: Agata Kropidłowska, Kinga Lewańczyk i Patrycja Zwara


IV Prezentacja multimedialna pt. "Życie i śmierć ks. Antoniego Arasmusa patrona naszego gimnazjum"
1. Zuzanna Wrońska, 2. Klaudia Wrońska, 3. Anna Stolc

Wyróżnienia: Patrycja Arent i Zofia Funk

Wyróżniono także uczniów, którzy bardzo aktywnie realizowali zadania projektowe: Dominika Siebert, Michał Waciński, Wojciech Kosznik, Weronika Plichta, Marcin Zielonka, Arkadiusz Bronk.

Szczere podziękowania kierowano również do Albina Miłosza, ks. Arkadiusza Okroja oraz "Przyjaciół Szkoły", którzy wsparli realizację projektu: Alicji Drewing, Marioli Pierzchała, Magdaleny Szczepańskiej, Justyny Jarzębińskiej i Tomasza Bieszki.

Występ uświetniały pieśni patriotyczne i religijne wykonywane przez chór Monodia i Melodyjka.

Pomysłodawczynią podejmowanych działań była Joanna Kurowska, za część artystyczną odpowiedzialna była Grażyna Magulska - Plichta, zaś zadania projektowe wspierali Jolanta Wrońska, Zdzisław Krause, Ewa Konkol, Maria Dmochowska.

nadesłane/ ZS w Kiełpinie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.