Występy, konkursy i pokazy - tak świętowano Noc Świętojańską w Sierakowicach

piątek, 24 czerwca 2016 r., 00:16
fot. AL

Kraina twórczej wyobraźni, sprawnych rączek i pomysłowych kombinacji, konkurs latania na miotle, występy taneczne i wokalne, czy pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Teatru Młodych Gotów - między innymi takie atrakcje czekały na uczestników czwartkowej Nocy Świętojańskiej w Sierakowicach. Jak na sobótki przystało nie zabrakło też tradycyjnego ogniska, obrzędu ścinania kani, czy szukania kwiatu paproci. Gwiazdą wieczoru był zaś zespół Long Play.

Tradycyjna impreza sobótkowa przyciągnęła do sierakowickiego amfiteatru spore grono mieszkańców wsi i okolic.

- Świetnie się bawimy, przyszliśmy całą rodziną, bo Sobótki to ciekawa tradycja. Bardzo podobają mi się atrakcje przygotowane dla najmłodszych, ale dobrze, że organizatorzy zadbali też o to, by pokazać tradycyjne obrzędy związane z tym wydarzeniem na Kaszubach - mówiła pani Weronika.

Podczas zabawy nie brakowało konkursów i cieszących się powodzeniem atrakcji dla dzieci, jednak organizatorzy zadbali też o przypomnienie dawnych kaszubskich zwyczajów takich jak ścinanie kani.

Kanię - skrzydlatego drapieżnika, dawniej oskarżano o wszelkie klęski, jakie spotykały daną społeczność. Za to spotykała ją kara - ścięcia głowy. Nim kat to uczynił, przedstawiano jej całą listę oskarżeń, za które musiała odpowiedzieć. Oczywiście we współczesnej wersji, kania to tylko symboliczna kukła. Żadne żywe stworzenie nie ucierpiało przy inscenizacji.

Zabawę, trwającą do późnego wieczora umilały liczne występy, między innymi pokaz tańca z ogniem w wykonaniu Teatru Młodych Gotów. Na finał zagrała grupa Long Play.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.