Kaszubskie truskawki święciły triumfy na Euro 2016 w Paryżu

piątek, 24 czerwca 2016 r., 14:48
fot. nadesłane/Andrzej Klasa

Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy Polskę znakomicie reprezentują nie tylko nas piłkarze. Uznanie Paryżan i turystów zdobyła też słodka, certyfikowana kaszëbskô malëna. Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek rozdało nad Sekwaną 1500 porcji truskawek. Promowali w ten sposób nie tylko najlepsze z owoców naszego regionu, ale również całe Kaszuby.

Trwające rozgrywki ME w Paryżu pozwoliły wielu Europejczykom przekonać się nie tylko o tym, że Polska pochwalić się może nie tylko świetną drużyną piłkarską, ale też innymi wyróżniającymi nas cechami m.in. bogatą kulturą kaszubską i cennym skarbem tego regionu - certyfikowanymi malenami.

Jak już informowaliśmy, Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek na zaproszenie Ministerstwa Rolnictwa, 16 czerwca zawiozło do Paryża 1500 kg świeżych owoców. Podczas meczu Polski z Niemcami kaszubskie truskawki smakować mogli goście Ambasadora RP w Paryżu Andrzeja Byrta.

Soczyste słodkie owoce promowano też 18 i 19 czerwca na stoisku polskim w wiosce europejskiej. Na placu Berges de L'Europe Place de L'Hotel de Ville przy merostwie prezentowały się wszystkie państwa biorące udział w ME UEFA 2016. Stoisko Polski, na tle innych wyróżniały dorodne, soczyste truskawki, którymi urocze Kaszubki w strojach regionalnych częstowały gości.

- Kaszubskie truskawki cieszyły się dużym zainteresowaniem ich wyjątkowy smak i aromat powodował, że szybciej niż planowaliśmy, wyczerpały się zapasy owoców - relacjonuje Andrzej Klasa z Kaszubskiego Stowarzyszenia producentów Truskawek Kaszubskich.

- Bardzo mile wspominamy kontakt z Polonią francuską, która z sympatią wspominała swoją ojczyznę i miejsca, z których pochodzili. Byli dumni tak jak i my, że nasze polskie produkty są smaczniejsze niż francuskie. Michał Hulist z synem Gabrielem pomagali nam z entuzjazmem w akcji promującej truskawki zachęcając przechodniów w języku francuskim do degustacji owoców - dodaje.

Stoisko promujące kaszubskie truskawki we Francji będzie można odwiedzić w Chmielnie podczas Festiwalu Truskawek Kaszubskich, który odbędzie się tam w dniach 2-3 lipca.

Magdalena Damps-Zdrojewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.