Festiwal Truskawek Kaszubskich - już 1 i 2 lipca w Chmielnie wielkie święto certyfikowanej malëny

środa, 29 czerwca 2016 r., 10:55
fot. archiwum/MD-Z

Przed nami kolejne święto, którego bohaterką będzie kaszëbskô malëna. Tym razem, stolicą najpopularniejszych owoców naszego regionu będzie Chmielno, gdzie w piątek rozpocznie się Festiwal Truskawek Kaszubskich. Impreza będzie połączona z konferencją poświęconą promocji certyfikowanego owocu i produktów tradycyjnych oraz biciem rekordu Polski w gotowaniu największej zupy z truskawek. Nie zabraknie stoisk z malënami i przetworami z nich oraz ciekawych konkursów i koncertów.

Piątek - Konferencja pod hasłem "Produkty regionalne- sposobem na promocję i dobrą kuchnię"

Konferencja rozpocznie się o godz. 12 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Prócz wykładów w programie spotkania znalazły się również pokazy i warsztaty kulinarne, projekcja filmu o truskawkach oraz zwiedzanie plantacji truskawek kaszubskich. Tematy prelekcji to: "Znaczenie produktu regionalnego jako narzędzia promocji i rozwoju", "Wykorzystanie produktów regionalnych w turystyce wiejskiej", "Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 narzędzia wsparcia rozwoju produktów regionalnych", "Turystyka kulinarna - moda, wizerunek, biznes". Pokazy kulinarne poprowadzi Łukasz Konik prezenter kulinarny z TVP2. Na konferencję organizatorzy zapraszają przedstawicieli obiektów gastronomicznych, managerów, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, blogerów kulinarnych oraz wszystkich pasjonatów gotowania, truskawek i Kaszub.

Sobota - Festiwal Truskawek w plenerze

Drugiego dnia festiwalu impreza rozpocznie się o godz. 11 na stadionie gminnym. Uczestnicy imprezy na licznych stoiskach będą mogli próbować truskawek i innych certyfikowanych produktów tradycyjnych - serów korycińskich, fasoli wrzawskiej i wielkopolskiego sera smażonego. Nie zabraknie też innych specjałów od lokalnych producentów. O godz. 11.30 wystąpi Łapalicka Orkiestra Dęta, a godzinę później nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu. Na godz. 12.45 zaplanowano ustanowienie rekordu polski w gotowaniu największej porcji zupy truskawkowej. Rekordowa zupa powstanie w garnku o pojemności 3200 l. Wydarzeniu będą towarzyszyć liczne konkursy z truskawką w roli głównej m.in. konkurs na truskawkowe kreacje i produkty. Wspólną degustację zupy zaplanowano na godz. 18.30. Festiwal umilą liczne występy m.in. zespołu Polany z Kościelisk i kabaretu Kuńda oraz koncerty grup Tolking Brothers i ANGELSONG cover band disco 80's i 90's. Zabawę o godz. 22 zakończy widowiskowy fireshow.

Truskawkowe konkursy

Festiwalowi Truskawki Kaszubskiej towarzyszyć będą trzy ciekawe konkursy - na najlepszy produkt z truskawek, na najciekawszą truskawkową kreację i dla ekip kulinarnych na stół z daniami truskawkowymi.

Najlepsze truskawkowe smakołyki wyłoni konkurs im. Heleny Gruchałowej o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za Najlepszy Produkt z Truskawek Kaszubskich w roku 2016. Mogą w nim wziąć udział zarówno amatorzy, jaki i profesjonaliści, podmioty prowadzące działalność na obszarze produkcji truskawki kaszubskiej oraz grupy formalne. Uczestnicy mogą zgłaszać po jednym produkcie w każdej z dwóch kategorii - przetworów z truskawek kaszubskich i deserów z nich. Osoby, które chciałyby wziąć udział w konkursie na najlepszy produkt z truskawek muszą dostarczyć swoje zgłoszenie do 29 lipca do godz. 20 do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na udział w konkursie później, to spóźnialskich również organizatorzy uwzględnią.

Najnowsze trendy w modzie poznamy dzięki konkursowi na najciekawszą kreację z truskawek. W konkursie za zgodą rodziców mogą uczestniczyć też dzieci i młodzież. Komisja będzie oceniała pomysłowość, estetykę wykonania i wkład pracy. Zgłoszenia będą przyjmowane również w dniu imprezy.

Specjalny konkurs zorganizowany został również na stoły z truskawkowymi daniami produktami. To konkurs grupowy dla zespołów liczących maks. 6 osób. Uczestnikami konkursu mogą być dowolne obiekty gastronomiczne, szkoły, uczelnie lub koła gospodyń wiejskich. Bardzo mile widziane będą ekipy mieszane - obiekty gastronomiczne, szkoły, uczelnie z zespołami obrzędowymi, kołami gospodyń wiejskich. Zadaniem uczestników jest przygotowanie minimum 3 dań z truskawką w roli głównej. Organizatorzy wydłużyli termin przyjmowania zgłoszeń do 1 lipca do godz. 12.

Regulaminy i karty zgłoszeń można znaleźć tutaj.

Potrzebni wolontariusze do bicia rekordu

W związku z biciem rekordu Polski na największą zupę z truskawek Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie poszukuje wolontariuszy do pomocy podczas jego ustanawiania. Mile widziani uczniowie szkół gastronomicznych. Wolontariuszami mogą zostać osoby z aktualną książeczką sanepidowską. Organizatorzy zapewniają zaświadczenia uczestnictwa.

Magdalena Damps-Zdrojewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.