I Festiwal Truskawek Kaszubskich rozpoczęty konferencją i pokazem kulinarnym

piątek, 1 lipca 2016 r., 17:18
fot. MD-Z

"Produkty regionalne sposobem na promocję i dobrą kuchnię" - konferencją pod takich hasłem rozpoczęto w piątek w Chmielnie dwudniowy Festiwal Truskawek Kaszubskich. Spotkanie uatrakcyjniły pokazy i warsztaty kulinarne pod hasłem "Truskawka w roli głównej".

W Chmielnie rozpoczęło się wielkie święto kaszëbskiej malëny. Trwająca dwa dni impreza ma promować cenne kaszubskie dziedzictwo naturalne, którym jest właśnie truskawka.

- Truskawka Kaszubska jest produktem regionalnym, została zarejestrowana w komisji europejskiej i posiada znak "Chronione oznaczenie geograficzne". Po tym, jak uzyskaliśmy certyfikat, zachęciliśmy producentów truskawek do tego, by poddawali swoje uprawy certyfikacji. W tej chwili mamy w regionie 52 certyfikowane plantacje, które są pod stałą kontrolą jednostek certyfikujących akredytowanych przez Ministra Rolnictwa. Teraz stoimy przed kolejnym etapem - wykorzystania produktu regionalnego w turystyce i lokalnej gastronomii. Temu służyć ma dzisiejsza konferencja. Mamy cenny produkt regionalny i powinniśmy czerpać z niego jak najwięcej - mówiła rozpoczynając konferencję Edyta Klasa,dyrektor GOKSiR-u i wiceprezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, inicjatorka i organizator wydarzenia.

Podczas spotkania prelegenci omówili m.in. kwestię certyfikacji produktów regionalnych, narzędzia wsparcia ich rozwoju z PROW na lata 2014-2020 i wykorzystanie produktów regionalnych w turystyce wiejskiej. Ciekawy wykład przedstawiła Krystyna Hartenberger-Pater, dyrektor Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Omówiła m.in. najnowsze trendy w turystyce, w tym turystykę kulinarną.

- To właśnie smaki i aromaty pozostają nam najdłużej w pamięci i są bagażem doświadczeń, który przywozimy z każdych wakacji. Turystyka to dziś emocje,przeżywanie, celebracja, ładunek pozytywnej energii, którą musimy się naładować po wytężonej pracy. Turystyka to są ludzie i turystyka jest dla ludzi- mówiła Krystyna Hartenberger-Pater.

- W tej chwili turyści bardzo mocno zorientowani są, nie tylko na jakość, ale też na kulinaria. Przykładają ogromną wagę do tego, co spożywają i do procesów technologicznych. W świadomości konsumentów silnie zakorzenione jest sprawdzanie etykiet, w tym zakresie się bardzo edukują. Są świadomi miejsc, do których podróżują. Turyści dziś są w stanie odwiedzać miejsca i regony właśnie ze względu na ich potencjał kulinarny, więc traktujmy go priorytetowo. Starajmy się wyłuskiwać perełki i znajdować te produkty, które budują naszą konkurencyjność i unikatowość. Truskawka kaszubska z pewnością jest takim walorem, który może powodować, że ruch turystyczny będzie w tym regionie jeszcze większy. To też idealny materiał do pracy. Truskawkę należy wkomponowywać na stałe do menu restauratorów, ale też przygotowywać gadżety z nią związanymi, by zakorzenić ją w świadomości turystów - kontynuowała.

Jak podkreśliła, turysta jest dziś bardzo aktywny, świadomy i zorientowany, również na zdrową i ekologiczną żywność. Szefowa Pomorskiej Organizacji Turystycznej zwróciła też uwagę na problemy branży turystycznej oraz na całoroczny potencjał Pomorza i Kaszub. Obecnie największy ruch odbywa się tylko w sezonie letnim.

- Z ankiety, którą przeprowadziliśmy wynika, że trzema wyróżnikami Pomorza, najbardziej rozpoznawalnymi przez turystów są ryby, kaszubskie truskawki i gofry. Potencjał jest dużo bogatszy. Dużym problemem jest to, że produkty regionalne są trudno dostępne. Najłatwiej je nabyć na festiwalach i wydarzeniach. Nam zależy, by dziedzictwo kulinarne emanowało cały czas. Najlepszym nośnikiem i przekaźnikiem informacji o tym, są restauratorzy. Ważne, by zaopatrywali się u regionalnych dostawców i bardziej eksponować pomorskie dziedzictwo kulinarne - informowała Krystyna Hartenberger-Pater.

Konferencję umiliły pokazy kulinarne w wykonaniu Łukasza Konika, szefa kuchni, który prowadzi programy kulinarne w telewizji śniadaniowej TVP 2. Kucharz wraz z najmłodszymi uczestnikami konferencji przygotował m.in. lizaki truskawkowe oraz szybki sernik truskawkowy na zimno.

Drugi dzień festiwalu będzie prawdziwym świętem smakoszy truskawek i pysznych produktów regionalnych. O godz. 11 na stadionie gminnym w Chmielnie rozpocznie się impreza plenerowa, na której królować będą stoiska z truskawkami i różnymi smakołykami, a także poświęcone bohaterce wydarzenia konkursy. Tego dnia podjęta zostanie też próba ustanowienia nowego rekordu Polski na ugotowanie największej zupy z truskawek. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

Magdalena Damps-Zdrojewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.