Trzy Rzeki. Do lasu wyrzucono pojemniki z kwasem fosforowym

poniedziałek, 4 lipca 2016 r., 14:01
fot. AL

W poniedziałkowe popołudnie strażacy zostali powiadomieni o zalegających przy drodze pojemnikach z nieznaną substancją. Na miejsce wezwano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego z Gdyni, na podstawie działań której stwierdzono, że jest to niebezpieczny dla środowiska kwas fosforowy.

- Ze zgłoszenia wynikało, że w lesie przy drodze gminnej ktoś pozostawił siedem 30-litrowych pojemników z nieznaną substancją. Na miejsce skierowano strażaków, którzy zabezpieczyli teren oraz zastęp rozpoznania ratowniczego Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z Gdyni - informuje zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach, st. kpt. Fryderyk Mach.

Na podstawie przeprowadzonego przez nich rozpoznania okazało się, że substancja to stężony w granicach około 40-50 proc. kwas fosforowy.

- Na ten moment zabezpieczamy miejsce zdarzenia przed osobami postronnymi. Obecnie kwas nie uwalnia się do środowiska, gdyż pojemniki są szczelnie zamknięte. Nie ma jednak gwarancji, że pod wpływem temperatury czy samej substancji pojemniki nie ulegną same rozszczelnieniu - podkreśla st. kpt. Mach.

Dlatego też służby już powiadomiły Urząd Gminy w Przodkowie, w którego zakresie pozostaje utylizacja substancji.

Dodajmy, że kwas fosforowy jest to silnie żrąca substancja, która może powodować spustoszenie zarówno w środowisko naturalnym, a szczególnie w wodnym.

AL


Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.