Amerykanie goszczą w Kartuzach - prowadzą półkolonie dla dzieci i zapraszają na piknik

środa, 13 lipca 2016 r., 15:32
fot. MD-Z

W Kartuskim Centrum Kultury odbywają się wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Prowadzi je grupa Amerykanów, którzy przybyli z samego Teksasu. Wakacyjny klub odwiedza około 150 osób. Najmłodsi biorą udział w zajęciach plastycznych, sportowych, nauki angielskiego, słuchają opowiadań biblijnych. Młodzież popołudniami uczestniczy m.in. w zajęciach z cheerleadingu i sportów amerykańskich.

Teksańscy chrześcijanie baptyści goszczą w Kartuzach już po raz drugi. Miasto tak im się spodobało, że postanowili przyjechać ponownie. 28-osobowa grupa z I Zboru Chrześcijan Baptystów w Allen w Teksasie, wraz z I Zborem Chrześcijan Baptystów z Gdańska i Kartuskim Centrum Kultury zorganizowała pięciodniowy wakacyjny klub dla dzieci i młodzieży.

- Mieszkam z żoną w Gdańsku. Kilka lat temu chciałem jej kupić na święta coś kaszubskiego i przyjechaliśmy do Kartuz. Spędziliśmy miło czas, zjedliśmy lunch, zrobiliśmy zakupy. Mój przyjaciel z Ameryki wysłał mi na facebook'u wiadomość, że chciałby z grupą ludzi ze swojego kościoła odwiedzić Europę, przyjechali do Polski. Zorganizowaliśmy półkolonie w Gdańsku. Powiedziałem, że znam niewielkie, miłe miasto niedaleko Gdańska. Wybraliśmy się tam któregoś popołudnia. Graliśmy w parku, poznaliśmy mieszkańców, dzieci i dorosłych. Gdy rok później przyjechali ponownie, zdecydowaliśmy się zorganizować półkolonie w Kartuzach. W zeszłym roku odbyły się w szkole na Wybickiego. Wszystkim bardzo się spodobało, świetnie się bawiliśmy, dlatego w tym roku ponownie przyjechaliśmy do Kartuz - opowiada Ken jeden z organizatorów, któremu tak się Kartuzy spodobały, że planuje wraz z żoną przeprowadzkę na Kaszuby.

Podczas zajęć dzieci uczą się angielskiego, poznają biblijne opowieści, uczestniczą w warsztatach plastycznych i uprawiają sport. Gościom z Ameryki bardzo podoba się kaszubska gościnność i otwartość lokalnej społeczności.

- Bardzo mi się tutaj podoba, jest tutaj dużo chłodniej niż w Teksasie, cieszymy się pogodą, poznajemy mieszkańców, są bardzo mili i przyjaźni. Chodzimy po mieście cieszymy się, jego pięknem, smakujemy tutejszej kuchni. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możemy poznać tutejsze dzieci. Zajęcia odbywają się w grupach, dzięki temu możemy poznać je lepiej, zapamiętujemy imiona i twarze, bawimy się z nimi, rozmawiamy - opowiada Greg, przyjaciel Kena, który jest współorganizatorem zajęć.

W ramach wakacyjnego klubu w czwartek o godz. 18 w Parku Solidarności odbędzie się "Texas Night" - piknik rodzinny dla wszystkich chętnych. Organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji.

- Zapraszamy całe Kartuzy. Będzie świetna zabawa, dużo muzyki country i tańce z Teksasu. Jeśli ktoś nie będzie znał kroków, nauczymy. Będą gry dla dzieci, malowanie twarzy, hot-dogi i smurs'y - słodki przysmak z Teksasu, ciasteczka z pianką i czekoladą. Wszystko będzie za darmo - dodaje Ken.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.