Sierakowice - Ostrzyce. XIII Festiwal Kultury Łowieckiej "Knieja"

niedziela, 17 lipca 2016 r., 00:10
fot. MSz

Uroczysta msza święta na Ołtarzu Papieskim, przemarsz ulicami Sierakowic, występy zespołów folklorystycznych i łowieckich, pokazy psów ras myśliwskich - to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowano na tegoroczną edycję Festiwalu Kultury Łowieckiej "Knieja". Impreza odbywała się równolegle w Sierakowicach i Ostrzycach.

Festiwal Kultury Łowieckiej "Knieja" odbył się już trzynasty raz. Jego tegoroczna edycja rozpoczęła się od piątkowego koncertu z okazji jubileuszu 35-lecia Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice. Główne uroczystości odbyły się jednak w sobotę na Ołtarzu Papieskim, gdzie odbył koncert laureatów XII Kaszubskiego Przeglądu Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej, a następnie uroczysta Hubertowska Msza Święta. Później wszyscy uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami wsi pod Amfiteatr Szerokowidze, gdzie oficjalnie otwarto imprezę.

- Ten hejnał, który został odegrany na otwarcie festiwalu nawiązuje do tradycji kaszubskiej. To właśnie tutaj rodzą się wspaniali ludzie, to tutaj żyją twardzi ludzie, którzy przez lata znosili wiele i nadal swoją codzienną pracą ziemię kaszubską wzbogacają - podkreśla Marek Gorski, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Gdańsku.

Tradycyjnie już równolegle festiwal odbywał się także w Ostrzycach. Na scenie zaprezentował się tam zespół muzyki myśliwskiej Hubertus, Kapela Dudziarzy z Wielkopolski, ukraiński zespół dziecięcy Pysanka ze Lwowa, Kapela Kobziarzy z Zbąszynia oraz KZPiT Sierakowice. Przed koncertami odbył się także pokaz psów raz myśliwskich.

- Chodzi o to, żeby Polski Związek Łowiectwa, Okręgowa Izba Łowiecka i Komisja Kultury Łowieckiej z Gdańska mogły pokazywać kulturę łowiecką wszystkim zainteresowanym, a tych w Ostrzycach podczas wakacji jest szczególnie dużo. Myśliwi z różnych kół chcą pokazywać łowiectwo w sposób łatwy i przystępny, żeby ludzie nie myśleli, że to jest tylko strzelanie ale także i to, jak dbają o las, zwierzęta oraz jakie mają zwyczaje łowieckie - mówi Marian Kowalewski, dyrektoru Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie.

Gwiazdą wieczoru w Sierakowicach był zespół Freaky Boys, w Somoninie zaś wystąpił Matmusic.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.