Mądry Polak przed szkodą, czyli dlaczego warto wykupić polisę turystyczną?

poniedziałek, 25 lipca 2016 r., 14:21
fot. nadesłane

Walizki spakowane, bilety kupione, hotele zarezerwowane - wydaje się, że idealny urlop został zaplanowany od A do Z. Aby jednak nic nie zakłóciło spokojnego wypoczynku, warto zadbać o ubezpieczenie w podróży.

Myślom o wakacjach rzadko kiedy towarzyszy czarny scenariusz. Tymczasem wypadki chodzą po ludziach i są one szczególnie kłopotliwe, gdy zdarzają się za granicą, z dala od domu. Koszty karetki, wizyty u lekarza czy ewentualnego transportu do Polski mogą być wielokrotnie wyższe niż wydatki na same wakacje. Z wykupioną polisą turystyczną można się o to nie martwić, a skupić się na odpoczynku.

Dlaczego polisa się przydaje?

W razie wypadku w Polsce z pomocą przyjdzie bezpłatna służba zdrowia. Za granicą nie zawsze tak jest. Nawet osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydaje NFZ, muszą pamiętać, że w krajach unijnych obowiązują ich takie same świadczenia jak obywateli owego państwa. To znaczy, że jeżeli oferowane przez tamtejszą służbę zdrowia zabiegi są odpłatne, to ich koszta ponieść muszą także poszkodowani Polacy. A w razie komplikacji pokryć również wydatki związane z transportem do rodzimych szpitali. Mogą one przerazić: przejazd do Polski karetką z Francji potrafi kosztować do 5 tysięcy złotych, przelot w pozycji leżącej z Austrii - nawet 16 tysięcy, a z Egiptu - ponad 31 tysięcy złotych. Tego typu wydatki pokrywają wykupione ubezpieczenia w podróży. I nie tylko te.

Co daje polisa?

Dobra polisa turystyczna składa się z kilku elementów. To przede wszystkim ubezpieczenie podróżne, które uwzględnia następstwa nieszczęśliwych zdarzeń i pokrywa koszty leczenia oraz transportu medycznego do kraju. Po drugie, jest to assistance, które wspiera ubezpieczenie turystyczne, oferując dodatkowe usługi i świadczenia. W jego skład wchodzi, na przykład, ubezpieczenie od nagłych zdarzeń losowych, jak rezygnacja z wyjazdu, utrata bagażu czy sprzętu sportowego, ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu albo mienia pozostawionego w domu, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co bardzo ważne, w skład polisy wchodzi też wsparcie telefoniczne konsultanta, który poinformuje, gdzie znajdują się najbliższe ośrodki medyczne i pomoże zorganizować podróż powrotną do domu.

To nie jest skomplikowane

Badania pokazują, że ponad połowa regularnie podróżujących Polaków, wyjeżdżając za granicę, kupuje ubezpieczenie w podróży (https://axa.pl/podroz-ubezpieczenia/). Co jedenasty z nich ma taką polisę w pakiecie z innymi produktami finansowymi, co drugi nabywa u agenta ubezpieczeniowego, a co czwarty kupuje razem z wycieczką w biurze podróży. Wykupić taką polisę można również na własną rękę. Nie jest to skomplikowane i nie zabiera dużo czasu. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy ubezpieczeniowej, wybrać odpowiedni pakiet i dokonać płatności online. W ten sposób można się ubezpieczyć nawet jeden dzień przed wyjazdem na urlop: polisa dotrze na adres mailowy. Wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą, by cieszyć się spokojem podczas wymarzonych wakacji.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.