Kartuzy. Wkrótce jubileusz 50-lecia "Mechanika" - zobacz archiwalne zdjęcia

wtorek, 26 lipca 2016 r., 15:52
Obchody 20-lecia szkoły Obchody 20-lecia szkoły fot. nadesłane/ZST w Kartuzach

Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach we wrześniu świętować będzie jubileusz 50-lecia swojego istnienia. W ramach obchodów odbędzie się m.in. Bal Absolwenta. Z okazji wyjątkowej rocznicy przy współpracy ze szkołą przygotowaliśmy galerię archiwalnych zdjęć z życia placówki. Naszych Czytelników zachęcamy do dzielenia się własnymi wspomnieniami i przesyłania swoich fotografii.

Zespół Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy w Kartuzach jest w powiecie kartuskim liderem w zakresie kształcenia zawodowego i technicznego. Od półwiecza edukuje kolejne pokolenia fachowców w różnych dziedzinach. Jej mury opuszczają m.in. ślusarze, elektrycy, mechanicy, stolarze, murarze, technicy budownictwa czy fryzjerzy.

- Jesteśmy szkołą bezpieczną i przyjazną, umożliwiającą uczniom nabycie kwalifikacji zawodowych dla lepszych szans zawodowych i życiowych. Celem naszym jest indywidualny i wszechstronny rozwój ucznia. Rozwijamy aktywne i odpowiedzialne postawy uczestniczenia w życiu społecznym - tak Zespół Szkół Technicznych określa swoją wizję i misję.

16 września ZST świętować będzie jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem bpa Ryszarda Kasyny, a w szkole odbędzie się uroczysta akademia.

Dyrekcja i pracownicy ZST w Kartuzach zapraszają wszystkich chętnych na Bal Absolwenta. Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu można uzyskać na stronie internetowej szkoły.

W ramach obchodów zaplanowano też bieg na 4000 m ulicami Kartuz, który odbędzie się 9 września.

Poniżej prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia ZST. Szkoła udostępniła też naszej redakcji archiwalne zdjęcia. W obszernej galerii prezentujemy ich pierwszą część. Zachęcamy wszystkich byłych uczniów i pracowników szkoły do podzielenia się swoimi wspomnieniami i nadsyłania zdjęć. Można to zrobić wysyłając e-mail na adres - redakcja@kartuzy.info.

Kalendarium wydarzeń Zespołu Szkół Technicznych:

27 czerwca 1963 r. - wmurowanie "kamienia węgielnego" pod budowę Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Kartuzach

1 września 1966 r. - utworzenie Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2 w Kartuzach

22 listopada 1967r. - nadanie Technikum Mechanicznemu imienia Floriana Ceynowy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i ufundowanie sztandaru przez Stocznię Gdańską

Kwiecień 1967 r. - oddanie do użytku budynku internatu

Listopad 1967 r. - oddanie do użytku budynku warsztatów szkolnych

Marzec 1973 r. - przyznanie szkole medalu z okazji 50. rocznicy nadania praw miejskich Kartuzom

1 września 1976 r. - utworzenie Szkoły Przysposabiającej do Zawodu (dla uczniów po szóstej klasie szkoły podstawowej)

01 września 1976 r. - powołanie Liceum Zawodowego i otwarcie Wydziału Dokształcającego w Zasadniczej Szkole Zawodowej

1 stycznia 1977 r. - utworzenie zbiorczego zakładu kształcenia pod nazwą Zespół Szkół Mechanicznych

1 września 1978 r. - przyjęcie w skład Zespołu Szkół Mechanicznych Zasadniczej Szkoły Rolniczej, filii Technikum Melioracyjnego w Gdańsku

1 września 1981 r.- utworzenie Zasadniczej Szkoły Specjalnej

Maj 1982 r. - nadanie Zespołowi Szkół Mechanicznych imienia Floriana Ceynowy

20 czerwca 1986 r.- nadanie Zespołowi Szkół Mechanicznych odznaki honorowej "Zasłużonym Ziemi Gdańskiej"

1 września 1987 r. - powołanie przy szkole Ośrodka Dokształcania Zawodowego dla uczniów - młodocianych pracowników

1 września 1988 r. - nawiązanie przez szkołę współpracy z Zakładami Rolniczymi LPG w Niemieckiej Republice Demokratycznej

Czerwiec 1996 r. - uroczystości z okazji 30-lecia Zespołu Szkół Mechanicznych

1 lipca 1999 r. - wyłączenie z Zespołu Szkół Mechanicznych budynku internatu i przekazanie go Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Kartuzach

1 września 2002 r. - powołanie technikum w zawodzie technik budownictwa o specjalności budownictwo ogólne. Zespół Szkół Mechanicznych zmienia nazwę  na Zespół Szkół Technicznych. Powołane zostaje Liceum Profilowane o profilu transportowo-spedycyjnym oraz o profilu elektrotechnicznym.

7 października 2005 r. - uroczyste otwarciej dydaktycznej stacji diagnostycznej w budynku warsztatów szkolnych wybudowanej dzięki funduszom unijnym

Kwiecień 2006 r. - nawiązanie współpracy z Berufsbildende Schulen w Duderstadt. Ta placówka została także partnerem ZST przy realizacji projektu "Dobra organizacja pracy w firmie budowlanej warunkiem sukcesu na konkurencyjnym rynku pracy." Jego cel to praktyka zawodowa w niemieckich firmach i przedsiębiorstwach branży budowlanej.

19 października 2006 r. - uroczystość obchodów 40-lecia szkoły

3 kwietnia 2007 r. - ostatnie pożegnanie dyrektora Stanisława Roszkowskiego

Kwiecień 2007 r. - uroczystość poświęcenia i wręczenia nowego sztandaru ZST. Autorką projektu była uczennica technikum budowlanego - Anna Pelowska

29 kwietnia 2008 r. - uroczyste otwarcie pracowni elektrycznej częściowo sponsorowanej przez Cech Rzemiosł Różnych

Rok szkolny 2008/2009 r. - utworzenie nowego kierunku - technik elektryk

Maj 2009 r. - wygaśnięcie Liceum Profilowanego

Rok szkolny 2009/2010 r. - otwarcie nowego kierunku - technik mechatronik

Wrzesień 2010 r. - podpisanie umowy o współpracy ZST z Politechniką Gdańską

2010 r. - uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń dla biblioteki szkolnej oraz pracowni fryzjerskiej

Rok szkolny 2011/2012 - otwarcie nowego kierunku - technik usług fryzjerskich

1 września 2011 r. - uroczyste obchody 45 - lecia ZST i przekazanie popiersia Floriana Ceynowy, patrona szkoły

11 grudnia 2012 r. - uroczyste otwarcie zmodernizowanych warsztatów szkolnych. Budynki warsztatów zostały przebudowane, powstały pracownie budowlana i mechatroniczna, sale dydaktyczne, a także niepełnowymiarowa sala gimnastyczna. 

Rok szkolny 2013/2014 - otwarcie nowego kierunku - Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Przystąpienie szkoły do projektu Szkoła + Biznes - współpraca na rzecz rozwoju kadr. Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia w szkołach i placówkach kształcenia zawodowego w woj. pomorskim poprzez wdrożenie Programu Rozwojowego w terminie 1.07.2013- 30.06.2015. Dzięki udziałowi w projekcie szkoła zyskała wyposażenie pracowni mechatronicznej w nowoczesny sprzęt.

16 kwietnia 2014 r. - Ostatnie pożegnanie kierownika warsztatów szkolnych, Andrzeja Malca

29 czerwca 2014 r. - wyjazd nauczycieli ZST do Wilna i przekazanie książek zebranych przez społeczność szkolną i kartuską Polonii litewskiej

20 października 2014 r. - uroczyste otwarcie Kaszubskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Stolem w Kartuzach mieszczącego się przy Zespole Szkół Technicznych

1 stycznia 2015 r.-Zespół Szkół Technicznych przystępuje do realizacji kolejnego programu europejskiego w ramach programu Erasmus + PO WER. Projekt pt. "Fotowoltaika - teraźniejszość Grecji, przyszłość Kaszub"  ZST realizowało wspólnie ze szkołą partnerską z Grecji. Cel projektu to realizacja programu praktyk zawodowych w firmach montażowych i eksploatacyjnych urządzeń i systemów odnawialnych źródeł energii.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.