Powiat. Która gmina jest najbardziej aktywna społecznie?

środa, 27 lipca 2016 r., 11:32
fot. archiwum/AL

Która z gmin powiatu kartuskiego najbardziej wspiera organizacje pozarządowe? Mieszkańcy którego samorządu biorą najbardziej aktywny udział w wyborach? Gdzie działa najwięcej fundacji i stowarzyszeń? Gdzie odbywa się najwięcej zbiórek publicznych? Odpowiedzi na te pytania udziela ranking samorządów najbardziej aktywnych społecznie, który ukazał się w czasopiśmie Wspólnota.

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę cztery wymiary aktywności społecznej - frekwencję w wyborach (miejsce w rankingu wyznaczała średnia frekwencja we wszystkich trzech wyborach), ilość organizacji pozarządowych, wsparcie udzielane przez samorządy organizacjom społecznym.

- Nie jest to bezpośrednia miara aktywności społecznej. Wskaźnik pokazuje, jakie warunki dla obywatelskiej aktywności stwarzają lokalne władze, a także w pewnym stopniu odzwierciedla siłę współpracy sektora pozarządowego z administracją samorządową. Więcej środków przekazywanych organizacjom na realizację zadań publicznych oznacza większą skłonność władz samorządowych do dzielenia się swoimi kompetencjami i pozostawiania aktywnym obywatelom sprawczej roli na poziomie lokalnym - tłumaczą autorzy rankingu, Agata Miazga i Piotr Teisseyre.

Oceniając samorządy wzięli także pod uwagę aktywność społeczeństwa przejawiającą się w akcjach takich, jak zbiórki publiczne.

Najbardziej aktywnymi społecznie gminami w naszym powiecie okazały się Kartuzy i Żukowo, które uzyskały 42 punkty na 100 możliwych. Ich atutami okazał się silny sektor pozarządowy, za który otrzymały odpowiednio 14 i 12 punktów na 35 możliwych.

Również i duża frekwencja podczas wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich przyczyniły się do ich wyniku. Żukowski samorząd otrzymał w niej 26 punktów, podobnie jak chmieleński i sulęczyński. Gmina Kartuzy uzyskała natomiast 24 punkty.

Najgorszy wynik w naszym powiecie uzyskała gmina Somonino. Przyczyniła się do tego najniższa frekwencja na wyborach w całym regionie, niewielka liczba fundacji i stowarzyszeń oraz zbiórek publicznych.

Wyniki gmin z powiatu kartuskiego:
1. Kartuzy - 47. miejsce w kategorii gminy miejsko-wiejskie - 42 punkty
1. Żukowo - 47. miejsce w kategorii gminy miejsko-wiejskie - 42 punkty
2. Sulęczyno - 84. miejsce w kategorii gminy wiejskie - 37 punktów
3. Stężyca - 140. miejsce w kategorii gminy wiejskie - 35 punktów
4. Chmielno - 172. miejsce w kategorii gminy wiejskie - 34 punkty
5. Przodkowo - 415. miejsce w kategorii gminy wiejskie - 30 punktów
6. Sierakowice - 588. miejsce w kategorii gminy wiejskie - 28 punktów
7. Somonino - 678. miejsce w kategorii gminy wiejskie - 27 punktów

Frekwencja w wyborach
1. Chmielno, Żukowo i Sulęczyno - 26 pkt.
2. Kartuzy - 24 pkt.
3. Sierakowice - 23 pkt.
4. Przodkowo - 22 pkt.
5. Stężyca - 21 pkt.
6. Somonino - 18 pkt.

Liczba fundacji i stowarzyszeń na 1000 mieszkańców
1. Kartuzy - 14 pkt.
2. Żukowo - 12 pkt.
3. Stężyca - 11 pkt.
4. Sulęczyno - 8 pkt.
5. Chmielno i Somonino - 7 pkt.
6. Przodkowo - 6 pkt.
7. Sierakowice - 2 pkt.

Wsparcie NGO przez gminę w przeliczeniu na 1000 mieszkańców
1. Kartuzy i Żukowo - 3 pkt.
2. Somonino i Sierakowice - 2 pkt.
3. Chmielno, Sulęczyno, Stężyca, Przodkowo - 1 pkt.

Liczba zbiórek publicznych w przeliczeniu na 10.000 mieszkańców
1. Sulęczyno i Stężyca - 2 pkt.
2. Kartuzy, Sierakowice, Przodkowo, Żukowo - 1 pkt.
3. Chmielno, Somonino - 0 pkt.

opracowano na podstawie rankingu "Społeczeństwo naprawdę obywatelskie"
MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.