Niestępowo. Są wyniki sekcji - konie zostały otrute lub porażone prądem

środa, 27 lipca 2016 r., 12:34
fot. archiwum

Kartuska prokuratura otrzymała już wyniki sekcji zwłok koni, które znaleziono martwe pod koniec czerwca w stajni w Niestępowie. Zwierzęta nie padły z przyczyn naturalnych. Zostały albo otrute albo porażone prądem. Ostateczną przyczynę zgonu mają wskazać dodatkowe badania. Poszukiwana sprawcy zdarzenia trwają.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w piątek, 24 czerwca. Około godz. 6 jeden z pracowników stadniny znalazł w boksach stajennych sześć martwych koni.

- Jeszcze poprzedniego dnia zwierzętom nic nie było, jeżdżono na nich, były całe i zdrowe. Rano były już martwe. To były najlepsze z koni na stadninie, złote medalistki z wielu zawodów. Każde z nich warte było ponad 100 tys. zł. Nie wiemy, co się stało, ale podejrzewamy, że ktoś mógł je otruć. Przecież dzień wcześniej było wszystko w porządku. Niemożliwe, żeby z 30 znajdujących się w stadninie koni padło tylko tych sześć najlepszych - mówił wówczas jeden z właścicieli padłych zwierząt.

Na miejsce wezwano policję. Martwe zwierzęta zbadał również powiatowy lekarz weterynarii. Zlecono także przeprowadzenie sekcji, która miała wskazać przyczynę padnięcia koni. Jak się okazuje, opinia biegłych potwierdza, że zwierzęta mogły zginąć na skutek otrucia.

- Z opinii biegłego wynika, że konie padły z przyczyn nienaturalnych. Przyczyną śmierci zwierząt była niewydolność układu krążeniowo - oddechowego, która mogła być spowodowana albo zatruciem albo wstrząsem elektrycznym. W dalszej kolejności zostanie zlecone przeprowadzenie badań toksykologicznych, które w przypadku zatrucia, mają wskazać przy użyciu jakiej trucizny - informuje prokurator Marcin Szreder.

Jak dodaje, postępowanie jest nadal w toku. Trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy zdarzenia.

Przypomnijmy, że społeczność miłośników koni, które przebywają w hotelu w stadninie złożyła się na nagrodę w wysokości 22 tys. zł, dla osoby, które pomogą policji w ustaleniu sprawcy. Właściciele koni proszą, by osoby, które mogą mieć jakieś informacje bądź widziały coś podejrzanego w nocy, gdy doszło do zdarzenia, skontaktowały się z policją pod nr tel. 997 lub 112.

Do sprawy wrócimy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.