PKM po ulewach - czy naprawy zakończą się przed końcem wakacji?

czwartek, 28 lipca 2016 r., 14:43
fot. internet/Pomorska Kolej Metropolitalna

PKM wciąż nie uporało się z naprawą strat po ulewach, a szynobusy w dalszym ciągu nie kursują na trasie Port Lotniczy-Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdańsk Osowa-Gdynia Główna. Jak informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto, utrudnienia potrwają co najmniej do początku września.

Ulewa, która przeszła dwa tygodnie temu nad naszym regionem spowodowała ogromne straty. Jak wynika z ekspertyzy Gdyńskiego Oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, opady jakie tego dnia odnotowano w Gdańsku były największymi opadami deszczu na tym terenie w ciągu ostatnich 65 lat.

Poszkodowana na ich skutek została także Pomorska Kolej Metropolitalna, której dwa odcinki w dalszym ciągu są nieczynne. Jak informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto, według nieoficjalnych wyliczeń łączne koszty przywrócenia ruchu, obejmujące naprawę nasypów, torowisk i urządzeń telekomunikacyjnych, wynieść mogą nawet 30.000.000 zł.

- Ostateczny koszt napraw nie jest wciąż znany, tak jak i termin uruchomienia linii. Wciąż trwa proces weryfikacji i oceny zniszczeń - mówi Wyborczej Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa.

Jak informuje Pomorska Kolej Metropolitalna na swoim facebookowym profilu, w tej chwili spółka oczekuje na ekspertyzę od ubezpieczyciela.

- Jak ją otrzymamy, na pewno będziemy o tym informować. Jeżeli winną zniszczeń na linii PKM uznana zostanie przez nich siła wyższa w postaci wyjątkowo silnej ulewy, wówczas wszystkie koszty napraw na linii PKM pokryte zostaną z polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli jakiekolwiek ze szkód eksperci ocenią jako błąd w budowie, wówczas koszty ich naprawy pokryje wykonawca w ramach pięcioletniej gwarancji na wybudowaną przez siebie linię. Niezależnie zatem od wyników powstających wciąż ekspertyz, za powstałe szkody na pewno nie zapłacą podatnicy - pisze PKM.

Po otrzymaniu ekspertyzy i opracowaniu planu naprawczego, Pomorska Kolej Metropolitalna będzie starała się uniknąć konieczności organizowania przetargu na naprawę linii, ze względu na to, że jest to bardzo długotrwała procedura. Jak informuje portal Rynek Kolejowy, PKM skierowała już wniosek do Urzędu Zamówień Publicznych w tej sprawie. Jednak nawet jeśli roboty przy naprawie linii PKM uda się przyspieszyć, to i tak nie ma szans na jej otwarcie przed wakacjami.

Jak dotąd Pomorska Kolej Metropolitalna przywróciła już połączenia z portu lotniczego do Kartuz. Z kolei na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Port Lotniczy - Gdańsk Wrzeszcz kursuje komunikacja zastępcza, którą obsługują autobusy oznaczone napisami "komunikacja zastępcza" oraz logiem SKM. Przypomnijmy także, że nie kursują pociągi na trasie Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz przez port lotniczy oraz Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz.

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie Szybkiej Kolei Miejskiej.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.