Chmielno. Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki z oficjalnym rekordem

niedziela, 31 lipca 2016 r., 02:27
fot. MD-Z

Podczas tegorocznego Festiwalu Tradycji Kaszubskich padł nowy, oficjalny rekord w jednoczesnym zażywaniu tabaki. Ustanowiło go 265 osób. Imprezie towarzyszyły XIV Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. O Złotą Tabakierę walczyło pięcioro uczestników. W tym roku zdobyła ją Genowefa Czech ze Staniszewa. Imprezę uświetnił koncert Macieja Miecznikowskiego, byłego lidera grupy Leszcze. Mimo gwałtownej ulewy, która na chwilę przerwała zabawę publiczność bawiła się do późnego wieczora.

Festiwal Tradycji Kaszubski upływał w Chmielnie pod znakiem wielkiego święta jednego z najpopularniejszych zwyczajów regionu, czyli zażywania tabaki. Po raz czternasty odbyły się tam Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki.

Do rywalizacji w tegorocznych mistrzostwach przystąpiło pięcioro zawodników. Ocenie komisji podlegały m.in. ubiór i tabakiera uczestnika, sposób zażywania i prezentacji swojej osoby na scenie i tabaczna gadka, czyli krótka gawęda związana z tematyką mistrzostw.

- Obrady były burzliwe. Ze swojej strony chciałbym zachęcić innych do bardziej licznego uczestnictwa w mistrzostwach. Mieliśmy więcej nagród niż osób do ich przyznania, ale żadna nagroda się nie zmarnowała, wszystkie zostały rozdysponowane. Liczymy, że w przyszłości uczestników będzie więcej - podkreślał ks. Roman Skwiercz, przewodniczący kapituły oceniającej pretendentów do tytułu mistrza.

Wielokrotnych mistrzów konkursu i prawdziwych weteranów mistrzostw - Andrzeja Olszewskiego i Tadeusza Makowskiego jury uhonorowało nagrodami specjalnymi. Złotą Tabakierę, tytuł Mistrza Polski i główną nagrodę zdobyła Genowefa Czech ze Staniszewa, która również od lat startuje w mistrzostwach i wielokrotnie zajmowała wysokie miejsca w rywalizacji.

Srebrną Tabakierę zdobył uczestnik, który na mistrzostwa przybył aż z Wrocławia - Marcin Odelski.

Trzecią nagrodę i Brązową Tabakierę zdobył Krzysztof Najda, który w zawodach startował po raz drugi.

Po ogłoszeniu wyników wszystkich uczestników imprezy zaproszono do ustanowienia nowego, tym razem oficjalnego rekordu w jednoczesnym zażywaniu tabaki. Wzięło w nim udział 265 osób. Wynik zostanie zarejestrowany w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości.

Święto folkloru i tabaczników umiliły liczne występy. Na scenie prezentował się zespół Chmielanie, a także wyjątkowa kaszubska kapela działająca przy Europejskim Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych w Gdańsku. Publiczność do łez bawił - kabaret piosenki w wykonaniu grupy Trzeci Oddech Kaczuchy. Gwiazdą wieczoru był Maciej Miecznikowski. Były lider grupy Leszcze zaprezentował podczas koncertu zarówno najbardziej znane przeboje tego zespołu, jak i utwory ze swojej solowej płyty i utwory Piotra Rubika, z którym również występował. Występ niestety na chwilę przerwała gwałtowna ulewa, ale publiczność mimo kapryśnej aury bawiła się do końca.

Imprezie towarzyszyły liczne konkursy. Dużą popularnością cieszyły się stoiska artystów ludowych, a także gospodyń wiejskich, które przygotowały pyszne specjały kuchni kaszubskiej.

Magdalena Damps-Zdrojewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.