Wymiana młodzieży polsko - niemieckiej w Gowidlinie

czwartek, 4 sierpnia 2016 r., 08:35
fot. nadesłane/Zespół Szkół w Gowidlinie

W połowie czerwca odbyła się wymiana polsko-niemiecka młodzieży Zespołu Szkół w Gowidlinie ze szkołą w Niemczech. Do Polski przybyło 11 uczniów ze szkoły partnerskiej w Unnie wraz z opiekunami Faustiną Tous i dyrektorem szkoły Hansem Ruthmannem.

Goście zostali powitani na lotnisku przez opiekuna wymiany ze strony polskiej Alicję Kuchta. W tym dniu nastąpiło jeszcze zapoznanie się młodzieży i przyjęcie gości z Niemiec do rodzin z Gowidlina. Następnego dnia uczniowie z Polski i z Niemiec wykonywali zadania na terenie budynku Zespołu Szkół w Gowidlinie m.in. brali udział w zabawach integracyjnych, stworzyli też wspólny projekt pod nazwą Podobieństwa i różnice - Zagłębie Ruhry/Kaszuby. Wzięli też udział w lekcji języka angielskiego przygotowanej przez Karolinę Gilmajster-Szymikowską.

Na zaproszenie wójta gminy Sierakowice odwiedzili też Urząd Gminy w Sierakowicach, a następnie odbyli wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Uczestnicy wymiany mieli również okazję poznać lub odkryć na nowo Gdańsk, a wieczorem w Gowidlinie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. O 21.00 młodzież z obu stron wymiany spotkała się, by wspólnie kibicować swoim drużynom podczas meczu Polska-Niemcy. W piątek rano nastąpiło pożegnanie i goście z Niemiec udali się na lotnisko, by stamtąd odlecieć do domu.

Wszyscy uczestnicy wymiany są bardzo zadowoleni, gdyż zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę i nawiązali przyjaźnie. Z niecierpliwością młodzież czeka na rewizytę w Unnie, która nastąpi najprawdopodobniej na początku przyszłego roku kalendarzowego.

Głównym celem przedsięwzięcia było poszerzenie umiejętności językowych oraz poznanie kultury i zwyczajów panujących na Kaszubach. Wymiana nastąpiła z ramienia Organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Nauka języka w praktyce nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe przyznane przez wójta gminy Sierakowice oraz gościnność rodzin z Gowidlina. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wymiany bardzo dziękujemy za pomoc.

nadesłane/Alicja Kuchta oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Gowidlinie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.