Szymbark. IV Wielka Parada Konnych Sikawek Strażackich

niedziela, 14 sierpnia 2016 r., 21:08
fot. AL

Paradny przejazd zabytkowych konnych sikawek strażackich, pokazy gaszenia pożarów z ich udziałem oraz przy użyciu gaśnicy proszkowej czy piany oraz wspólna biesiada przy kapeli kaszubskiej - między innymi takie atrakcje czekały na uczestników IV Wielkiej Parady Konnej Sikawek Strażackich.

- Imprezę organizujemy po to, by pokazać jak kiedyś gaszono pożary oraz zaprezentować sprzęt jakim przed laty dysponowali strażacy - mówił organizator imprezy Andrzej Młyński z Lokalnej Organizacji Turystycznej "Szczyt Wieżyca".

I właśnie to mieli okazję zobaczyć wszyscy ci, którzy w niedzielne popołudnie pojawili się na stadionie w Szymbarku oraz pobliskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie odbyły się zawody w gaszeniu pożarów z udziałem skonnych sikawek.

W sumie podczas czwartej edycji imprezy pojawiały się cztery konne sikawki strażackie. Najstarsza pochodziła z 1888 roku i jest w posiadaniu OSP Szymbark. Z tej jednostki druhowie zaprezentowali także sikawkę z 1926 roku. Ponadto w paradzie wzięli udział ochotnicy z OSP Gołczewo z sikawką z 1905 roku oraz OSP Goręczyno z wozem z 1933 roku. Poza sikawkami konnymi nie zabrakło też zabytkowych już wozów pożarniczych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.