Wygoda. V Najsmaczniejszy Jarmark Dożynkowy przyciągnął tłumy

poniedziałek, 15 sierpnia 2016 r., 18:45
fot. AL

Występy artystyczne, konkursy dla dzieci i dorosłych, czy konkurs na najlepszy produkt dożynkowy "Letnio-jesienne smaki Kaszub"- między innymi takie atrakcje przygotowano dla uczestników Najsmaczniejszego Jarmarku Dożynkowego w Wygodzie Łączyńskiej. Imprezę zwieńczyła biesiada kaszubska z zespołem "Delecto".

Już po raz piąty Stowarzyszenie Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej, Parafia św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej, Rada Sołecka w Kamienicy Szlacheckiej ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej, OSP Kamienica Szlachecka zaprosili parafian, mieszkańców oraz turystów do wspólnego uczczenia odpustu i dożynek parafialnych.

- Mamy mały jubileusz. Cieszymy się z tego, że wspólnie z parafią, radą sołecką, Zespołem Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej i Ochotniczą Strażą Pożarną w Kamienicy Szlacheckiej udaje nam się zorganizować taki fajny jarmark. Impreza nie mogła odbyć się jednak bez sponsorów, a głównym sponsorem dzisiejszej, jubileuszowej edycji jest wójt gminy Stężyca, który ufundował również nagrody do konkursu kulinarnego - podkreśla Maria Birr, przewodnicząca Stowarzyszenia "Kaszubianki".

- Nastroje dopisują. Frekwencja wśród uczestników też jest zadowalająca. To miejsce jest magiczne, bo ten odpust, który świętujemy, też ma swoją tradycję. Tak jak dożynki parafialne, a Najsmaczniejszy Jarmark Dożynkowy też powoli staje się tradycją, z czego bardzo się cieszymy - dodaje.

Atrakcji nie brakowało. Wspólne świętowanie rozpoczęło się od uroczystej mszy św. pod przewodnictwem biskupa Wiesława Śmigla. Po niej wszyscy uczestnicy przemaszerowali na pobliski plac, gdzie przez całe popołudnie czas biesiadnikom umilały występy zespołów i to zarówno muzycznych, jak i tanecznych. Nie brakło też stoisk z potrawami regionalnymi, wyrobów twórców ludowych oraz konkursów dla dzieci i dorosłych, a wśród nich tego najważniejszego kulinarnego - "Letnio - jesienne smaki Kaszub".

Konkurs tradycyjnie został przeprowadzony w trzech kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego oraz napoje regionalne. W sumie zgłoszono do niego aż 23 potrawy, nalewki, wina, czy miody.

- Celem konkursu jest promocja produktów lokalnych. Potrawy są przygotowywane z naszych, rodzimych surowców. W pierwszych edycjach pojawiały się wyszukane produkty, obecnie są one tradycyjne. Bardzo nas cieszy, że coraz młodsze osoby przystępują do konkursu, a to sprawia, że tradycyjne kaszubskie potrawy przetrwają i nadal będą pojawiały się na naszych stołach - zaznacza Maria Birr.

Tegoroczny jubileuszowy Najsmaczniejszy Jarmark Dożynkowy zwieńczyła biesiada taneczna z zespołem "Delecto".

Wyniki konkursu kulinarnego:

Produkty pochodzenia zwierzęcego:
1. miejsce - KGW Marzebionci (golonka z kapustą podlana piwem)
2. miejsce - Przemek Birr (żurek)
3. miejsce - Jan Krefta (szynka wędzona)
wyróżnienie - Artur Czaja (biała polewka z węgorza)

Produkty pochodzenia roślinnego:
1. miejsce - Ewelina Pobłocka (rogale z jagodami)
2. miejsce - Beata Kulaszewicz (ciasto "malinowa chmurka")
3. miejsce - M. Paracka (borówka leśna)
wyróżnienie - Elżbieta Zaworska (zapiekane bulwy)
wyróżnienie - H. Linstedt (chleb żytni ze smalcem)

Napoje regionalne:
1. miejsce - Marzena Korzeniewska (nalewka z czarnej porzeczki)
2. miejsce - Katarzyna Lis (nalewka z truskawki kaszubskiej)
3. miejsce - Justyna Ruzik (nalewka śliwkowa)
wyróżnienie - Zygmunt Wolski (wino owocowe przeważnie jeżynowe)

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.