Kaszëbë Music Festiwal. Już w sobotę w Kartuzach wyjątkowe wydarzenie

wtorek, 16 sierpnia 2016 r., 14:27

Przed nami wyjątkowa impreza, zainspirowana miłością do Kaszub i kultury tego regionu. W sobotę, 20 sierpnia w Kartuzach królować będzie kaszubszczyzna w nowoczesnym wydaniu. W Parku Solidarności odbędzie się Kaszëbë Music Festiwal. Wydarzeniu towarzyszyć będą koncerty, pokaz festiwalowego kina, spotkania podróżnicze i zlot klasycznych pojazdów. Wszystko suto okraszone kulturą kaszubską we współczesnej odsłonie. W różnorodnym programie każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś interesującego.

Kaszëbë Music Festiwal zagości w Kartuzach po raz drugi. Jak podkreślają organizatorzy: "Festiwal dedykowany Kaszubom będzie manifestacją kaszubskich wartości oraz ideałów, prezentując naszą część kraju jako miejsce bogate w tradycje oraz nowoczesne inspiracje". Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Kartuzach w 2013 roku. Po trzech latach impreza wraca z nową energią, pomysłami i bogatym programem.

- Chcemy pokazać współczesne Kaszuby. Kaszëbë Music Festiwal ma odzwierciedlać obecną, zmieniającą się każdego dnia rzeczywistość, choć oczywiście nie zabraknie też nawiązań do korzeni. Głównie chodzi nam o pokazanie współczesnego ducha Kaszubów i tego regionu. Imprezę kierujemy zarówno do mieszkańców, jak i do turystów. Chcemy promować wartości kaszubskie wśród samych Kaszubów, rozbudzać ducha Kaszub w młodych, ale też dotrzeć do ludzi spoza regionu i pokazać im go w nowoczesnym wydaniu - podkreśla Jakub Malinowski ze Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego Perspektywa, które organizuje festiwal we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim.

Festiwalowi będą towarzyszyć nie tylko ciekawe koncerty, lecz również pokazy filmów, spotkania z podróżnikami i zlot klasyków.

- Chcemy, żeby nasz festiwal był multidyscyplinarny i eklektyczny, by nie dominowała na nim tylko muzyka i koncerty, dlatego też towarzyszyć mu będzie kino festiwalowe i spotkania podróżnicze. Te dwie części w kolejnych latach będziemy jeszcze intensywniej rozwijać. Odezwał się do nas też Bemol Events, który zaproponował, żeby w program włączyć zlot klasycznych pojazdów - dodaje Jakub Malinowski.

Program imprezy został tak skomponowany, by każdy znalazł w nim dla siebie coś interesującego. Impreza rozpocznie się o godz. 14 blokiem dla dzieci pt. "Kolorowe Kaszuby". Prócz animacji na głównej scenie na najmłodszych czekać będzie też strefa zabaw. O godz. 15 ze sceny głównej popłyną opowieści kaszubskich podróżników.

Kaszubskie spotkania podróżnicze

W ramach festiwalu odbędą się spotkania podróżnicze, w trakcie których o swoich przygodach opowiedzą wędrujący po świecie Kaszubi. O godz. 15 z głównej sceny historię Kaszubskiego Pielgrzyma opowie Grzegorz Adamczyk. Około godz. 15.30 Paweł Frączyk zaprezentuje swoją opowieść o "Miłości na końcu świata". Na godz. 16 zaplanowano prelekcję Tonego Kososkiego pt. "Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę", a następnie Adama Szostka pt."Na longu do Hong Kongu".

Kaszubskie kino festiwalowe

W ramach festiwalu w godz. 14 - 17 w Kartuskim Centrum Kultury odbędą się projekcje kaszubskich filmów dokumentalnych. Publiczność będzie miała okazje zobaczyć kilka ciekawych obrazów - "Na psa urok", "Mocarz", "Testament", "Kaszubi w Kanadzie ", "Swiónowskô nasza Matinkò". Podczas pokazów będzie też można porozmawiać z twórcami filmów. Więcej informacji o festiwalowym kinie znaleźć można tutaj.

Pokaz mody kaszubskiej

Festiwalowi towarzyszyć będzie również pokaz współczesnej mody kaszubskiej. Na scenie zaprezentowane zostaną oryginalne stylizacje z elementami kaszubskiego wzornictwa. Autorską kolekcję przygotowała pracownia Farwa. Pokaz odbędzie się ok. godz. 17.40.

Koncerty

Festiwal będzie suto okraszony muzyką grup z kaszubskim rodowodem z gościnnym udziałem górali z zespołu Psio Crew. Około godz. 17 wystąpi Julita Zielińska. Pochodząca z Lęborka artystka tworzy muzykę, która jest zgrabnym połączeniem soulu, pop-u i poezji śpiewanej z jazzowym groovem. W swojej twórczości nierzadko nawiązuje do swoich kaszubskich korzeni. Około godz. 18 na scenie pojawi się kartuska grupa - Szepty. Zespół powstał z inicjatywy Jarosława "Boćka" Bociańskiego w styczniu ubiegłego roku. Muzyka, którą tworzą jest połączeniem melodyjnego rocka z elementami elektroniki oraz wspaniale współistniejącym wokalem męskim i żeńskim. Na godz. 19 w klimaty reggae przeniesie publiczność - Dawid Albaaj aka David D'light. To pochodzący z Gdańska kompozytor muzyki reggae oraz autor tekstów, który regularnie pojawia się na scenie u boku Kamila Bednarka czy Mesajah. Po godz. 20 ze sceny roznosić się będą energiczne nuty Bubliczek. Jak podkreślają organizatorzy to siedmioosobowa grupa hulaszczo - muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. W swojej twórczości mieszają bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. O godz. 21.30 sceną zawładną górale. Grupa Psio Crew tworzy autorską mieszkankę nowoczesnego folku, łącząc beskidzkie melodie z elektroniką, beatem, oraz perkusyjnym groovem, dając w efekcie zupełnie nową interpretację tradycyjnych nut.


Zlot klasyków

"Klasyczniej z Kaszëbë Music Festiwal" - to zlot motoryzacyjnych perełek z całego Pomorza, który towarzyszyć będzie festiwalowi. Oryginalne pojazdy z rodem z PRL-u pojawią się w godz. 14-15 na Rynku w Kartuzach i przejadą przez miasto na teren festiwalu. Szczegóły znaleźć można na facebookowym profilu wydarzenia.

Kaszubski Rynek Festiwalowy

Na Kaszubskim Rynku Festiwalowym, podziwiać i kupić będzie regionalne rękodzieło i pyszne kaszubskie jadło. W parku pojawią się stoiska z kuchnią regionalną, rękodzieła kół gospodyń wiejskich, kramy z haftami kaszubskimi i wielu ciekawych wystawców. Osoby, które chciałyby zaprezentować swoje rękodzieło mogą wciąż zgłaszać się do organizatorów. Są jeszcze wolne miejsca. Zgłoszenia można nadsyłać mailowo na adres - jakub@skaperspektywa.pl.

Wstęp na festiwal i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie wydarzenia www.kaszebemusicfest.pl i jego fanpage'u na facebooku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.