Kaszëbë Music Festiwal - kaszubszyzna w nowoczesnym wydaniu w Kartuzach

sobota, 20 sierpnia 2016 r., 23:51
fot. MD-Z

Fantastyczne koncerty, świetna muzyka, kaszubski pokaz mody, zlot klasyków, spotkania podróżnicze i kino festiwalowe - tak w Kartuzach upływała druga edycja Kaszëbë Music Festiwal. To wyjątkowe wydarzenie prezentowało to, co najciekawsze we współczesnym dorobku kultury regionu.

- Ideą imprezy jest zaprezentowanie współczesnej kultury kaszubskiej, artystów, projektantów mody i filmów. Chcieliśmy pokazać kaszubską kulturę w oderwaniu od cepelii, folkloru, ale przy tym na wskróś w duchu Kaszub, bo realizowaną i kreowaną tutaj - podkreślał Jakub Malinowski ze Stowarzyszenia Artystyczno-Kulturalnego Perspektywa, które organizowało festiwal.

Imprezę rozpoczęto blokiem dla najmłodszych. Następnie ze sceny popłynęły opowieści kaszubskich podróżników, którzy przybliżyli zebranym swoje przygody. Uczestnicy wysłuchali historii Grzegorza Adamczyka, Pawła Frączyka, Tonego Kososkiego i Adama Szostka.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się również pokaz mody kaszubskiej autorstwa pracowni Farwa.

- Na pokazie zaprezentowaliśmy modę kaszubską dla każdego, dzieci i dorosłych. Pokazałyśmy to, co tworzymy czyli: trampki, spódniczki, sukienki, spodenki, t-shirty, dodatki, wszystko, co nosimy na co dzień, bo zależy nam na tym, by kaszubskie motywy weszły w codzienność. Największą inspiracją są dla mnie ludzie i kultura, łączymy tradycję z nowoczesnością - opowiadała Angelika Szulfer, autorka kolekcji.

Festiwalowi towarzyszyły również pokazy filmów kaszubskich, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem uczestników festiwalu.

- Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Nasi widzowie byli przesympatyczni, bardzo żywiołowo reagowali na poszczególne filmy. Było sporo ciekawych refleksji i spotkanie z Eugeniuszem Pryczkowskim, który zaprezentował dwa swoje filmy. Jeden opowiadał o Kaszubach w Kanadzie, drugi o sianowskim sanktuarium. Po projekcjach odbyło się spotkanie z autorem i dyskusja na temat tego, jak ważna jest kultura kaszubska w dzisiejszych czasach i jak trzeba o nią dbać, żeby przetrwała. Z dużym entuzjazmem przyjęta została komedia kaszubska pt. "Testament", zainteresowanie wzbudził też film o śp. Danielu Czapiewskim pt. "Mocarz". Na koniec zaprezentowaliśmy film "Na psa urok", który nakręciłam wspólnie z Piotrem Zatoniem. Każdy z filmów niósł z sobą jakąś lekcje, prezentował jakąś wartość, pozwalał na chwilę refleksji. Inicjatywy takie jak Kaszëbë Music Festiwal warte są tego, żeby je kontynuować, bo dbają o promocję tego, co w naszej kulturze najlepsze - podkreślała Ewelina Karczewska, współorganizatorka pokazów kina festiwalowego.

Wieczór na Kaszëbë Music Festiwal upłynął pod znakiem fantastycznych koncertów. Wszyscy artyści, za wyjątkiem góralskich gości z Psio Crew to rodowici Kaszubi. Najpierw refleksyjnie zaśpiewała Julita Zielińska. Po niej wystąpiła kartuska formacja Szepty, a następnie w rytmach reggae rozkołysał publikę Dawid Albaaj aka David D'light.

Dwa ostatnie koncerty były prawdziwą muzyczną ucztą. Bubliczki dały fantastyczny, kipiący energią i niesamowitymi rytmami występ. Na długo w pamięci kartuskiej publiczności pozostanie też koncert górali z grupy Psio Crew.

- To wspaniałe, że tak świetną muzykę można usłyszeć w Kartuzach. Jestem zachwycona zarówno Bubliczkami jak i grupą Psio Crew, te koncerty to wspaniała podróż do świata niezwykłej, cudownej muzyki. Nogi aż się same rwą do tańca - opowiadała Agnieszka, jedna z uczestniczek imprezy.

Kaszëbë Music Festiwal było udaną kompilacją rewelacyjnej muzyki, niesamowitych opowieści podróżników i ciekawych filmów.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.