"Reklama na mnie nie działa" - czy na pewno i czy to działanie zawsze jest złe?

środa, 24 sierpnia 2016 r., 13:07
fot. nadesłane

Marketing jest nieodłączną częścią życia niemal każdego człowieka. Z reklamą i różnymi sposobami promowania produktów określonych firm można spotkać się na każdym kroku, o każdej porze doby - czy to konwencjonalne już dziś filmy reklamowe, czy wciąż budzący emocje i zainteresowanie guerilla marketing. Przy tak powszechnej obecności reklamy w ludzkim życiu coraz więcej osób nabiera przeświadczenia, że "nie dają się złapać" - czy aby na pewno tak jest?

Źródło wiedzy o świecie

Reklamy są dziś tak bardzo wtopione w codzienność, że mnóstwo osób nawet nieświadomie traktuje je jako dobre źródło informacji - nie tylko o tym, co warto kupić, ale też gdzie bywać, co zobaczyć. Z takiego punktu widzenia filmy reklamowe tworzą okno na świat, a częstość odwiedzania zareklamowanych wydarzeń i nabywania produktów całkowicie przeczy przekonaniu o ich nieskuteczności.

Przerwa w filmie

Każdy zna ten moment, gdy w kulminacyjnym punkcie seansu zaczyna się przerwa na reklamy. Podobnie jest w kinach - każdy film poprzedza blok reklamowy, który przedstawia nadchodzące premiery i nowości. Wiele osób wyrzeka na tę sytuację, po czym... kieruje się reklamą, robiąc zakupy i decydując o następnej wizycie w kinie. Obecność reklamy w życiu codziennym i jej działanie to fakt - jedyne co można zrobić w tej sytuacji, to nauczyć się doceniać kreatywne animacje 3D i formy nieoczywistego marketingu, a do zakupów podchodzić racjonalnie, tak, by reklama była nie przeszkodą, a pomocą.

Jak skorzystać na reklamie?

Nerwowe przełączanie programu w telewizji, blokowanie reklam, sarkazm i irytacja... to wszystko towarzyszy wielu osobom w spotkaniu z filmami reklamowymi. Nie sposób zmienić faktu, że reklama towarzyszy nam codziennie, można jednak spojrzeć na nią innym, łaskawszym okiem i... docenić jej zalety. Korzyści płynące z reklamowania usług czy produktów dla ich dostawców i producentów są oczywiste. Czy także odbiorcy mogą skorzystać na reklamie?

Spojrzenie na kreatywność

Oczywiście wiele z reklam stosuje ten sam, powtarzalny schemat, który już dawno przejadł się odbiorcom. Jednak coraz częściej ich twórcy starają się zaciekawić i wyróżnić z morza podobnych produkcji - rozbawić, zaintrygować, nawet wzburzyć. Spoglądając na reklamę jak na dziedzinę sztuki, można ciekawie spędzić czas w którym wyświetlany jest blok.

Warto wiedzieć, że...

Reklamy to także źródło wiedzy o tym, co dzieje się w życiu kulturalnym czy na rynku. Faktem jest, że reklamowane produkty cieszą się większym zainteresowaniem i zaufaniem konsumentów. Wystarczy przywołać sytuację znaną doskonale z kina - oglądając reklamowe animacje 3D, czy nawet zwyczajny blok reklamowy przed filmem można łatwo wybrać kolejny seans.

Umiejętność selekcji

Paradoksalnie, wielka ilość reklam w telewizji czy internecie może wpłynąć na umiejętność wyboru. Warto oglądać je uważnie, by zauważyć stosowane w nich mechanizmy i samemu zdecydować, które do nas przemawiają. Możliwe, że wtedy uda się znaleźć w filmach reklamowych coś pozytywnego - czy to ciekawe animacje 3D dotyczące produktów, czy poruszające kampanie społeczne.

Artykuł poleca serwis www.ostro-video.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.