Powiat. Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony

niedziela, 28 sierpnia 2016 r., 21:42
Gmina Sierakowice Gmina Sierakowice fot. AL

Ostatnia niedziela sierpnia w powiecie kartuskim to już tradycyjnie dzień dożynkowy. Za tegoroczne plony świętowano w Kartuzach, Sierakowicach, Chmielnie, Ramlejach (gmina Somonino) oraz Borku Kamiennym (gmina Sulęczyno). Podczas wszystkich tych imprez mogliśmy podziwiać barwne korowody, piękne korony żniwne i symboliczne bochny chleba. Nie zabrakło też muzycznych i artystycznych akcentów.

Kartuzy

Rolnicy i mieszkańcy z gminy Kartuzy najpierw kolegiacie podziękowali za tegoroczne plony, a później barwnym korowodem przemaszerowali do Parku Solidarności, gdzie na wszystkich biesiadników czekało wiele atrakcji. W programie tegorocznego święta rolników nie zabrakło również animacji dla dzieci, wesołego miasteczka, czy licznych konkursów., a wśród nich tego najważniejszego na najpiękniejszy wieniec i kołacz dożynkowy. Zdaniem jury najpiękniejszą koronę żniwną uplotło sołectwo Kaliska, wśród kołaczy królował zaś ten wypieczony przez mieszkańców Starej Huty. Sporo działo się też na scenie, gdzie zaprezentowali się Damroka Kwidzińska, Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" oraz Orkiestra Dęta Łapalice. Tradycyjnie też rozegrano turniej sołectwo. Fotorelację z tego wydarzenia zamieścimy w poniedziałek.

Sierakowice
W tym roku gospodarzem gminnych dożynek było Tuchlino. To właśnie w tamtejszym kościele spotkali się rolnicy, by wziąć udział w specjalnej mszy dożynkowej. Po nabożeństwie biesiadnicy żniwną kawalkadą przejechali do sierakowickiego amfiteatru. Tam zgodnie z tradycją nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy oraz dzielenie się chlebem. Dożynki były też doskonałą okazją do rozstrzygnięcia i wręczenia nagród laureatom konkursu"Piękna Wieś" oraz na najpiękniejszy wieniec i kołacz gminy dożynkowy. Zabawę umilały występy kabaretu Hals, koncert zespołu Izzy Rockers i Taste. Na publiczność czekały także konkursy między innymi rzut snopkami do celu, noszenie wiader z wodą przez przeszkody i na najdłuższą obierkę.

Chmielno
Wspólne świętowanie tradycyjnie rozpoczęto od uroczystej mszy świętej, po której barwny korowód przemaszerował na chmieleński stadion. Podczas oficjalnej części imprezy, a więc powitania i przekazania bochna chlebów przez starostów dożynek na ręce wójta gminy Chmielno,wręczono również "Ordery Serca - Matkom Wsi" oraz ogłoszono wyniki konkursu "Piękna Wieś Pomorska 2016". Nie mogło obyć się także bez wybory najpiękniejszej korny żniwnej. W tym roku tytuł też trafił do sołectwa Cieszenie. Sporo emocji biesiadnikom dostarczył drugi turniej sołectw. Ponadto nie zabrakło też artystycznych akcentów w postaci występu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Chmielanie", czy kabaretu Biesiada Polska. Wspólne świętowanie zakończył koncert disco polo - Dr Maniana.

Borek Kamienny - Sulęczyno
Po raz pierwszy gminne święto plonów odbyło się poza siedzibą gminy. W tym roku rolnicy zjechali do Borka Kamiennego, gdzie na placu przy miejscowej szkole odbyła się msza polowa. W programie części rozrywkowej dożynek znalazły się z kolei występy lokalnych zespołów artystycznych tj. Zespołu Kaszubskiego "Motylki", program artystyczny przygotowany przez uczniów SP w Borku Kamiennym pt. "Telewizjô na Kaszebach", występ Scholi Św. Anny działającej przy GOK-u w Sulęczynie oraz konkursy dla sołectw i biesiada kaszubska z zespołem Twist Band. Podczas imprezy wręczono też nagrody w konkursie "Piękna Wieś".

Ramleje - gmina Somonino
Społeczność gminy Somonino w tym roku świętowała w Ramlejach. Po mysz świętej polowej, nadszedł czas na wspólną zabawę, a do niej przygrywała między innymi Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, a także zespoły "Jurek Band" i "Mat Music". Na scenie zaprezentowali się również "Mali Hopowianie" oraz Zespoł Folklorystyczny im. Jana Właśniewskiego". Zabawa trwała tu do późnych godzin wieczornych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.