Od czwartku darmowe leki dla seniorów - sprawdź, które znalazły się na liście

środa, 31 sierpnia 2016 r., 17:46
fot. internet/wikimedia.org

Już od 1 września rusza program 75 plus, który zapewnia seniorom dostęp do bezpłatnych leków, pod warunkiem, że znajdują się one na specjalnej liście. Sprawdź, które z medykamentów znalazły się na niej.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce jest prawie 2.700.000 osób powyżej 75-roku życia z czego prawie 150.000 w województwie pomorskim. Od czwartku będą mogły one skorzystać z rządowego programu 75 plus. Gwarantuje on im dostęp darmowych leków, które wyszczególniono na liście przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Znajduje się na niej 1129 preparatów i 68 substancji czynnych i ma być ona aktualizowana co dwa miesiące.

Darmowe medykamenty w ramach programu 75 plus wypisać będzie mógł tylko lekarz rodzinny, bądź też uprawniona pielęgniarka. Uprawnień takich nie będą posiadać lekarze specjaliści oraz Ci przyjmujący w ramach opieki nocnej bądź świątecznej.

Recepty, na których wydawane będą darmowe leki będą posiadać literę "S". Jeśli zostanie ona wypisana ręcznie, to wówczas lekarz będzie musiał przystawić obok swoją pieczątkę. Co ważne, litery "S" nie będzie mógł dopisać farmaceuta w aptece.

Wydatki w ramach programu 75 plus państwo w bieżącym roku wyniosą 125.000.000 zł, natomiast w 2017 564.000.000 zł.

Z listą refundowanych w ramach programu 75+ można zapoznać się pod tym adresem, na stronie nr 1498

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.