Chmielno. Trwa pierwszy Festiwal Sztuk "Korzenie"

piątek, 2 września 2016 r., 23:51
fot. MD-Z

Zjawiskowo rozpoczęła się w Chmielnie pierwsza edycja Festiwalu Sztuk Korzenie. Pierwszy dzień imprezy stanowił niezwykłą kompilację różnych gatunków - fotografii, folkloru, muzyki, teatru i tańca z ogniem. Publiczność zachwyciły zwłaszcza spektakl Teatru Młodych Gotów i fireshow w wykonaniu grupy Muspelfire.

Festiwal Sztuk "Korzenie" to nowa pozycja w kalendarzu wydarzeń kulturalnych powiatu kartuskiego. O pierwszym dniu widać, że niezwykle ciekawa, a organizatorzy - Fundacja Aby Chciało się Chcieć już zapowiadają kolejne edycje.

Pierwszego dnia festiwalu w siedzibie LGR Kaszuby podziwiać można było wystawę fotografii "Korzenie", która była pokłosiem warsztatów dla młodzieży. Publiczność mogła też usłyszeć kapelę kaszubską Zgrowance oraz szanty w wykonaniu Gdańskiej Grupy Folkowej. Drugą część wydarzenia przeniesiono na plac Troyana. Tam niezwykły spektakl pt. "Mój Remus" zaprezentował Teatr Młodych Gotów pod kierunkiem Dariusza Narlocha, a zjawiskowy fireshow pokazała grupa Muspelfire.

- Festiwal obejmuje wiele dziedzin sztuk - fotografię, film, muzykę, teatr. Miałem ambicję i zawsze chciałem stworzyć festiwal, które łączy różne aktywności, ponieważ one nawzajem się przeplatają. Widzowie, którzy są bardziej zainteresowani jedną dziedziną zobaczą też inną, a sam odbiór jest głębszy i pełniejszy dzięki temu - podkreśla Piotr Zatoń, który wspólnie z Eweliną Karczewską był inicjatorem wydarzenia.

- Skąd wzięła się nazwa? Trochę wywodzi się to z naszej działalności filmowej. Nasze filmy traktują o tematyce tradycji i kultury kaszubskiej. Trochę chcieliśmy poszukać innych aktywności, które o tym mówią, ale od razu wymyślając tytuł, wiedzieliśmy, że nie będziemy się tego ściśle trzymać. Tym bardziej, że hasło, temat korzeni jest bardzo szeroki. Wszystko wypływa z naszych korzeni, można to potraktować wąsko lub szeroko - dodaje.

W sobotnim programie festiwalu m.in. pokaz filmów "Na psa urok" i "Cząstka Podlasia", spotkanie z Maciejem Jawornickim i jego fotoreportażami z Sudanu i Egiptu oraz wystawa prac studentów Frames Studium Fotografii. Początek spotkań o godz. 18 w siedzibie LGR Kaszuby.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.