Reskowo. Rozmawiali o przyszłości szkoły podstawowej

niedziela, 4 września 2016 r., 18:34
fot. MD-Z

Rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Reskowie uczestniczyli w piątkowe popołudnie w spotkaniu z przedstawicielami władz samorządowych. W jego trakcie omawiano pomysł przekształcenia placówki w czteroklasową szkołę z edukacją wczesnoszkolną. Dzieci ze starszych klas zgodnie z założeniami miałyby dojeżdżać do szkoły w Miechucinie.

Szkoła Podstawowa w Reskowie jest najmniejszą ze szkół gminy Chmielno. W pięciu oddziałach uczy się 48 dzieci. W tym roku szkolnym nie powołano klasy szóstej. Kilka miesięcy temu rada sołecka napisała do urzędu list z prośbą, by placówka funkcjonowała w jednym, starym budynku szkoły. Część rodziców z kolei wyszła z inicjatywą, by w Reskowie zachować edukację wczesnoszkolną. W związku z tym władze gminy zorganizowały spotkanie poświęcone przyszłości placówki.

- W rozmowach wielokrotnie część z państwa podkreślała, że szkoła istniejąca w obecnym kształcie, sześcioklasowa, nie ma racji bytu. Szkoła w nowym kształcie nie wyklucza powołania przedszkola czy też zerówki. Jak będzie to wyglądało organizacyjnie jeszcze nie wiadomo, bo reforma zapowiedziana przez minister edukacji, może ulec modyfikacji - mówił wójt Jerzy Grzegorzewski.

Jak dodał, w myśl nowej reformy, edukacja wczesnoszkolna ma trwać do klasy czwartej. Starsze dzieci miałyby dojeżdżać do szkoły w Miechucinie. Jak podkreślano, tam uczniowie starszych klas będą mieli znacznie lepsze warunki do nauki.

W trakcie spotkania wśród rodziców przeprowadzono krótką ankietę, której celem było poznanie opinii rodziców na temat pomysłu przekształcenia. Mieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy jesteś za utworzeniem edukacji wczesnoszkolnej w szkole podstawowej w Reskowie". Ankietowani mieli do wyboru dwie odpowiedzi "tak" lub "nie".

Frekwencja była niemal stuprocentowa, W głosowaniu uczestniczyło 28 rodziców, w tym czworo zainteresowanych edukacją przedszkolną. Ogółem rodziców uczniów SP w Reskowie jest 29. Większość, tj. 23 osoby zagłosowało za powołaniem szkoły czteroklasowej, pięć było przeciw.

Spotkanie przebiegało w spokojnej atmosferze. Kwestią, która najbardziej niepokoiła rodziców była sprawa dowozów. Obawiają się, że ich dzieci będą musiały po zakończeniu lekcji zbyt długo czekać na autobus powrotny do Reskowa. Zdaniem władz, tę kwestię można jeszcze dopracować.

Ewentualne zmiany zostaną wdrożone w przyszłym roku szkolnym. Wiele jednak zależy od tego, jaki ostateczny kształt przyjmie planowana reforma systemu oświaty.

Do sprawy wrócimy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.