Łapalice. Druhowie z OSP świętowali jubileusz 50-lecia swojej jednostki

sobota, 10 września 2016 r., 18:43
fot. MD-Z

Brać strażacka z Łapalic świętowała w sobotnie popołudnie jubileusz 50-lecia istnienia swojej jednostki. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych, komendant PSP, a także druhowie z zaprzyjaźnionych jednostek. Podczas obchodów jednostce nadano nowy sztandar, a najaktywniejszym druhom przyznano medale za zasługi dla pożarnictwa. Posypały się życzenia, gratulacje i podziękowania.

Druhowie z Łapalic już od pół wieku pełnią wartę nad bezpieczeństwem mieszkańców swojej miejscowości i okolic. 50-lecie było wielkim wydarzeniem dla całej lokalnej społeczności. W trakcie obchodów jednostce nadano i poświęcono nowy sztandar, przyznano odznaczenia. Druhowie usłyszeli wiele ciepłych słów, podziękowań, gratulacji i życzeń.

- Służba w strażackich szeregach to jednocześnie warta na straży tradycji i obyczaju, które są starannie pielęgnowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Na tym fundamencie budujecie solidną moralną fortecę, na którą wznoszą się wasze sztandary z hasłem "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Daje nam ono nieustannie wiarę i nadzieję, a wręcz pewność, że jeżeli człowiek kiedykolwiek stanie w obliczu niebezpieczeństwa natychmiast pośpieszycie mu z pomocą nie patrząc na przeciwności losu i inne zagrożenia. Bycie dziś strażakiem jest wielkim wyzwaniem, bo oprócz wiedzy, strażak musi dołożyć wszelkich starań, by jego cześć i honor sztandaru, który dziś poświęcono nigdy nie zostały wystawione na szwank - mówiła poseł Dorota Arciszewska - Mielewczyk, składając strażakom z Łapalic jubileuszowe życzenia i dziękując za ich pracę.

Jubileusz był również okazją do przypomnienia zebranym historii jednostki. Przybliżył ją Andrzej Cieszyński, prezes jednostki.

Jednostkę OSP Łapalice założono z inicjatywy mieszkańców 30 listopada 1966 r. Jej pierwszym prezesem był Franciszek Kaszuba, funkcję naczelnika pełnił Władysław Kostuchowski. Początkowo druhowie trzymali sprzęt przy szkole podstawowej. W 1971 roku powołano komitet budowy remizy w Łapalicach. Jego przewodniczącym był Władysław Kostuchowski, a członkami Władysław Dera i Józef Socha. Druhowie pozyskali nieodpłatnie działkę od miejscowego rolnika. Na jej ternie w czynie społecznym wybudowano nową strażnicę. 25 września 1988 roku jednostka otrzymała sztandar. W związku z tym, że dziś nie spełnia on wymogów związanych ze zmianami polityczno-społecznymi, jednostka na jubileusz otrzymała nowy sztandar. Łapaliccy druhowie przez lata starali się, by unowocześniać i powiększać wyposażenie jednostki, a także podnosić swoje kwalifikacje. W 2014 roku do użytku oddano zmodernizowaną i powiększoną remizę. Warto dodać, że od 2013 r. przy jednostce działa klub Honorowych Dawców Krwi.

- Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym przełomem w naszej społecznej działalności i utwierdza nas w przekonaniu, że dobrowolnie przyjęte a siebie obowiązki w zakresie ratowania zdrowia i życia ludzi, mienia i środowiska nie tylko są potrzebne, ale i konieczne. Społeczeństwo naszej wsi i gminy może w dalszym ciągu liczyć na naszą ofiarną i zaangażowaną służbę - podkreślał prezes jednostki Andrzej Cieszyński.

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał:
dh Piotr Henning

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:
dh Zdzisław Kwidziński
dh Roman Lila

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:
dh Jan Pogodziński
dh Tomasz Plichta
dh Marek Kwidziński
dh Ryszard Biankowski
dh Piotr Karczewski
dh Michał Kuchta
dh Krzysztof Kwidziński

Odznaki "Wzorowy strażak" otrzymały:
dh Dorota Kasyna
dh Elżbieta Kuchta
dh Maria Pogodzińska

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.