Modlili się u stóp Sianowskiej Madonny

niedziela, 11 września 2016 r., 12:51
fot. AL

Setki pielgrzymów z różnych zakątków Kaszub przybyło w niedzielę do Sianowa, by wziąć udział w odpuście Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotę, a zakończą niedzielnym, ostatnim w tym roku Apelem Sianowskim z procesją maryjną na placu pielgrzymkowym. Sumie pontyfikalnej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel.

Sanktuarium w Sianowie dwa razy do roku ściąga prawdziwe tłumy wiernych ze wszystkich stron Kaszub. Nie inaczej było i w tym roku, podczas wrześniowego odpustu Matki Boskiej Siewnej. Pątnicy przybyli do stóp Królowej Kaszub z najdalszych zakątków regionu. Niestraszne były im kilometry do przebycia, które pokonali na piechotę, rowerami, czy autokarami. Nagrodą było dotarcie do celu - Sianowskiej Madonny.

- Gromadzimy się w niedzielę odpustu parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a w naszym potocznym języku Matki Boskiej Siewnej. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych. Gromadzimy się w sanktuarium, które przeżywa swój podwójny jubileusz - 200 lat kościoła sanktuaryjnego i 50. rocznicę koronacji łaskami słynącej figury Pani Sianowskiej. Gromadzimy się tak licznie na jesiennym odpuście w naszym sanktuarium, a to dzięki temu, że to miejsce około 1450 roku wybrała sobie sama Pani Sianowska - mówił ks. Eugeniusz Grzędzicki, kustosz sianowskiego sanktuarium.

W sumie w sposób zorganizowany przybyło ponad tysiąc wiernych. W sobotę do Sianowa dotarły piesze pielgrzymki z parafii św. Jakuba Apostoła w Lęborku, parafii Nowa Wieś Lęborska, Akcji Katolickiej z parafii Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza z Sopotu. W niedzielę zaś do stóp Królowej Kaszub przybyli pątnicy z Przodkowa, Kartuz, Mirachowa i Łeby. Łącznie piesze pielgrzymki zgromadziły 765 osób.

Ponadto ponad 100 wiernych dotarło na rowerach z Leźna, Kamienicy Królewskiej, Rozłazina, Przodkowa, Grzybna i Żukowa, natomiast blisko 170 osób autokarem z Goręczyna, Somonina, Borowa i Starej Kiszewy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.