Kartuzy. Zespół Szkół Technicznych świętował 50. urodziny

piątek, 16 września 2016 r., 14:43
fot. MD-Z

1 września 1966 r. po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w nowo utworzonym Technikum Mechanicznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 2 w Kartuzach. Od tego wydarzenia minęło już pół wieku. Z okazji 50-lecia w obecnym dziś Zespole Szkół Technicznych im. Floriana Cenowy odbyły się jubileuszowe uroczystości. Ożyły wspomnienia, były gratulacje i podziękowania.

W Technikum Mechanicznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 2 w Kartuzach 1 września 1966 r. naukę rozpoczęło 164 uczniów. Rok później, 22 listopada 1967 r. szkole nadano imię Floriana Ceynowy. Na przestrzeni lat szkoła rozwijała się i przechodziła liczne zmiany. Od 2002 roku funkcjonuje pod nazwą Zespołu Szkół Technicznych. Z kalendarium życia szkoły zapoznać się można tutaj. Dziś ZST jest jednym z liderów kształcenia zawodowego.

W ramach obchodów jubileuszu w kościele pw. św. Kazimierza odprawiono mszę św. pod przewodnictwem bpa Ryszarda Kasyny. Po niej zaproszeni goście oraz uczniowie i pracownicy szkoły spotkali się na uroczystej akademii.

- Jubileusz 50-lecia istnienia, to niepowtarzalna okazja do wspomnień, bowiem trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się pierwsze miłości, zauroczenia, w którym narodziły się pierwsze przyjaźnie. Przeżyte chwile nigdy nie giną. Nie wiemy tylko kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie, wywołując refleksję nad minionym czasem. Czym jest czas? To materiał, z którego utkane jest życie, utkana jest także nasza szkoła, która 50 lat temu otworzyła się na uczniów - mówiła dyrektor szkoły Alicja Bieńczyk.

- Dziś w Zespole Szkół Technicznych uczy się około 900 uczniów. Posiada zmodernizowane pracownie, nowoczesną bibliotekę, siłownię... Wydawać by się mogło, że z pierwotnego Mechanika mało co zostało. Nic bardziej mylnego. Pod każdą warstwą farby, w każdym zakamarku kryje się jego duch, który nam i przyszłym pokoleniom będzie towarzyszył przez następne lata - dodała.

Alicja Bieńczyk wyraziła też uznanie dla pracy i wysiłku poprzednich dyrektorów - Stanisława Roszkowskiego, Eugeniusza Wiatrowskiego, Eugenii Jakubowskiej, Grzegorza Halasza, Henryka Grablowskiego i Krzysztofa Kocińskiego, a także dla byłych nauczycieli i pracowników szkoły.

W obchodach jubileuszu wzięli udział byli pracownicy i absolwenci szkoły, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek, organizacji, przedsiębiorstw i szkół współpracujących z ZST. Posypały się życzenia, podziękowania i gratulacje.

- Pół wieku istnienia szkoły to szmat czasu. Szkoła ta powstała w wyniku potrzeby społeczeństwa, a także rodzącego się biznesu w naszym powiecie. Z tą szkołą wiązano wielkie nadzieje na rozwój i ożywienie naszego terenu. Dziękuję wszystkim dyrektorom, nauczycielom i pracownikom na przestrzeni lat, którzy włożyli swoje serce w rozwój tej placówki. Misją, która przyświeca nauczycielom jest nauczanie i wychowanie. Nauczanie to podnoszenie poziomu, realizacja oczekiwań społeczeństwa, a wychowanie to kształtowanie tych młodych ludzi. Gratuluję wszystkim nauczycielom i absolwentom za osiągnięcia na przestrzeni czasu - mówił wicestarosta Bogdan Łapa.

Z okazji jubileuszu starostwo podarowało szkole nowy komputer, ufundowano również nagrody dla dyrektor Alicji Bieńczyk oraz nauczycieli - Barbary Okrój i Magdaleny Pytka.

- Jestem absolwentem tej szkoły. Przyszedłem do niej w 1967 roku i wówczas po raz pierwszy założyłem mundur. Po pięciu latach założyłem mundur strażacki i pełnię w nim służbę 44 lata. W instytucji, w której pełnię służbę i której jestem komendantem, jest gros funkcjonariuszy w korpusie oficerskim, aspiranckim, podoficerskim, którzy są absolwentami tej szkoły. Funkcjonariusze komendy składają wyrazy uznania, szacunku oraz serdeczne gratulacje za dotychczasową działalność- mówił Edmund Kwidziński, komendant PSP w Kartuzach.

Uroczystość uświetnił piękny występ chóru szkolnego. Ostatni utwór uczniowie wykonali razem z nauczycielami. Po akademii odsłonięto pamiątkowy obelisk przy szkole i posadzono Dąb Floriana, upamiętniające jubileusz. Przy dębie zakopano też zamknięty w butelce list adresowany do kolejnych pokoleń uczniów i pracowników ZST.

Warto przypomnieć, że z okazji 50-lecia publikowaliśmy w naszym portalu archiwalne zdjęcia ilustrujące życie szkoły na przestrzeni lat.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.