Powiat. Ponad 20 milionów dla siedmiu gmin na poprawę jakości edukacji

środa, 28 września 2016 r., 14:52
fot. archiwum/MD-Z

Ponad 20.000.000 zł otrzymają gminy Kartuzy, Sulęczyno, Somonino, Żukowo, Chmielno, Przodkowo i Sierakowice. Środki te pochodzą ze Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 i zostaną przeznaczone na poprawę jakości edukacji.

Zarząd Województwa Pomorskiego zatwierdził wyniki konkursu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Środki w wysokości 260.000.000 zł zostaną przyznane na poprawę jakości edukacji ogólnej, a otrzyma je 111 projektów.

- Udzielone dotacje będą wspierać prawie 94.000 uczniów i 9.500 nauczycieli, a także pozwolą wyposażyć aż 720 szkół w nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Wierzę, że działania zaplanowane we wszystkich projektach wpłyną pozytywnie na rozwój kreatywności i innowacyjności wśród młodych ludzi, co w przyszłości pozwoli im skutecznie odnaleźć się na rynku pracy - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pośród gmin, które otrzymają wsparcie znalazło się siedem z terenu naszego powiatu. Najwyższą liczbę punktów otrzymał projekt "Pełni kompetencji!", realizowany przez gminę Somonino, którym objęci zostaną uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Jego całkowita wartość wynosi 2.913.012 zł, z czego dofinansowanie pokryje aż 2.767.361 zł.

- Celem projektu jest praca z uczniem, której efektem będzie wzrost jego kompetencji. Część zajęć będzie prowadzona według autorskiego pomysłu nauczyciela np. język niemiecki z elementami teatru, zajęcia z grafiki komputerowej, robotyki czy tworzenia filmów od podstaw. W przypadku przedmiotów przyrodniczych akcent będzie kładziony na pracę z dziećmi metodą eksperymentu - informuje Urząd Gminy Somonino.

Kolejna na liście znalazła się gmina Żukowo, z projektem Dzieciaki Bystrzaki, w którego przypadku dofinansowanie wyniesie 3.328.738 zł. Sierakowicki samorząd otrzyma ponad półtora miliona złotych wsparcia zewnętrznego. Gmina Przodkowo z kolei będzie realizować przedsięwzięcie "Skrzydła Wiedzy" za ponad 2.000.000 zł, Chmielno ponad 3.000.000 zł, Sulęczyno 1.385.812 zł. Na największe wsparcie liczy kartuski samorząd, w którego przypadku dofinansowanie wyniesie niecałe 7.000.000 zł.

źródło: UWMP
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.