Konfitura z kaszubskiej truskawki z Perłą Smaków Regionów w Poznaniu

piątek, 30 września 2016 r., 13:04
fot. nadesłane/Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego

Od 24 do 27 września w Poznaniu trwały targi Smaki Regionów. Województwo pomorskie reprezentowało 13 wystawców, których aż pięć produktów podbiło serca uczestników targów i zdobyło Medal Targów Smaków Regionu, zaś dodatkowo sześć nagrodzono statuetką Perły 2016. Uznanie zyskała również konfitura z truskawki kaszubskiej Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego, która została uhonorowano dwoma wspomnianymi laurami.

Pomorskie smaki zachwyciły uczestników poznańskich targów Smaki Regionów. Nasi reprezentanci powrócili do swoich środowisk łącznie aż jedenastoma nagrodami. Powody do dumy ma też Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego. Konfitura z kaszubskiej truskawki "Zgorzałek" podbiła serce jury, które uhonorowało ten produkt aż dwoma laurami - Złotym Medalem Targów Smaków oraz Perłą 2016.

- Konfitura już wcześniej była nagradzana w Gdańsku na imprezie Pomorskie Smaki 2011 i 2012 oraz Bursztynowy Laur. Od dziewięciu lat promuję ją na wszystkich targach w Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach, czy Poznaniu - mówi Zyta Górna, prezes Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

Jak dodaje, truskawki, a szczególnie te kaszubskie przywołują u niej smak dzieciństwa, rodzinną plantację kaszubskiej maleny.

- Ponad dwadzieścia lat prowadzą kwaterę agroturystyczną w Zgorzałem. Promuję też przetwory z truskawki kaszubskiej, prowadzę warsztaty edukacyjne i pokazy kulinarne z truskawką w tle. Wychowałam się w Borucinie, gdzie wszystkie wakacje spędzałam na polu truskawkowym. Razem z ojcem jeździłam na skup. W Zgorzałem też uprawiałam truskawki. Przetwory truskawkowe robiła moja babcia, potem mam. Teraz ja. Właśnie stąd wzięło się u mnie zamiłowanie do przetworów i truskawek, które przy każdej okazji promuję - podsumowuje Zyta Górna.

Dodajmy też, że Zyta Górna wydawała własną publikację kulinarną "Smaki Kaszub", gdzie również można znaleźć przepisy na truskawkowe przysmaki.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.