Kolejna edycja projektu "Zdolni z Pomorza" rozpoczęta

wtorek, 4 października 2016 r., 13:48
fot. MD-Z

W piątek w Kartuskim Centrum Kultury uroczyście zainaugurowano szóstą już edycję projektu Zdolni z Pomorza. Uczestniczy w nim ponad stu młodych mieszkańców powiatu kartuskiego. Dzięki niemu mogą się rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić talenty.

Projekt Zdolni z Pomorza skierowany jest do najwybitniejszych uczniów Pomorza, od sześciu lat realizowany jest też na terenie powiatu kartuskiego. Jego celem jest stworzenie warunków równych szans edukacyjnych wszystkim uczniom województwa pomorskiego, którzy posiadają szczególne predyspozycje w zakresie matematyki, fizyki i informatyki. W powiecie kartuskim tegoroczną edycję poszerzono też o wsparcie dla młodzieży uzdolnionej w zakresie biologii i chemii, a także nauk społecznych. Kartuzy znalazły się w gronie trzech ośrodków, gdzie pilotażowo realizowana jest poszerzona wersja projektu.

W powiecie kartuskim projektem objętych jest 120 uczniów.

- Projekt "Zdolni z Pomorza" to unikatowy w całym kraju program wspierania uzdolnionych młodych ludzi. Jest realizowany tak naprawdę od 2010 roku. Ten projekt angażuje rodziców, młodych ludzi, nauczycieli, uczelnie pomorskie i samorządowców i tylko dzięki współpracy tych środowisk jest możliwe kompleksowe wsparcie ucznia zdolnego począwszy od diagnozy, poprzez działania związane ze wsparciem rozwoju, czyli zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy, spotkania i warsztaty akademickie. Patrząc z perspektywy czasu na losy absolwentów projektu, którzy już studiują, widać, że ci ludzie się świetnie odnajdują w środowisku akademickim - podkreślała Dorota Granoszewska-Babiańska z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

- Chciałabym bardzo podziękować trzem paniom, od których inicjatywy, talentu i zaangażowania w dużej mierze zależy to, że właśnie w Kartuzach spośród wszystkich powiatów województwa projekt "Zdolni z Pomorza" rozwija się najpełniej i najciekawiej. Jest to wzór dla innych samorządów naszego regionu. Dziękuję staroście Janinie Kwiecień, Jolancie Tersie, dyrektor wydziału edukacji oraz Annie Dereń, dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych - dodała.

Nową edycję projektu zainaugurowano dwugłosem na temat tego, co nauka wie o mózgu nastolatka i co może pomóc w zrozumieniu tego etapu rozwoju poprowadzonym przez prof. Stanisława Dylaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i dra Marka Kaczmarzyka, neurodydaktyka z Uniwersytetu Śląskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.