Warzenko. Dobrze zintegrowana wieś z ambicjami na dalszy rozwój

wtorek, 4 października 2016 r., 21:31
fot. Longina Templin

Przez minioną dekadę w sołectwie wiele zmieniło się i to na lepsze. Cała wieś posiada wszystkie media - wodociąg, kanalizację i gazociąg. To przyciąga i zachęca nowe osoby do zamieszkania w Warzenku, które liczy prawie 300 osób, a jeszcze kilkanaście lat temu było ich tylko 120. Główna ulica przechodząca przez wieś wyłożona jest kostką brukową, a nowa schetynówka daje możliwość szybkiego dotarcia do Przodkowa i Kartuz.

- Żyje nam się lepiej niż kiedyś - wyznaje sołtys Tadeusz Skrzyński. - To nie znaczy, że nie mamy marzeń i planów na przyszłość. Główną naszą bolączka jest brak świetlicy. Brakuje lokum na zebrania i spotkania KGW. Nie mamy własnego kąta, który by pozwolił nam się spotykać i uskuteczniać szeroko rozumianą integrację, o którą bardzo dbamy. Jako sołectwo złożyliśmy na ręce wójta prawie cztery lata temu podanie w tej sprawie. Z miejscem na budowę byłby najmniejszy kłopot.

Mieszkańcy chcieliby jeszcze mieć siłownię pod chmurką i więcej lamp ulicznych.

- Jednak prawdziwą zmorą jest droga, z której musimy codziennie korzystać - dorzuciła Aneta Czajkowska. - Chodzi o drogę łączącą naszą gminę z żukowską, czyli od krajowej "20" w kierunku Warzenka. Niewykończony fragment liczy około 405 metrów. Szkopuł w tym, że teren ten jest własnością żukowskiej gminy. I chociaż mówimy o tym na wszystkich zebraniach, nie widać rozwiązania problemu. Stosowny wniosek w tej sprawie złożył sołtys do żukowskiej gminy.

Czy to nie kwestia dogadania się władz obu samorządów? - Chodzi o finanse - wyjaśnia Joanna Stankiewicz. - Budżet Żukowa nie przewiduje takiego wydatku. Jeżeli nawet dano by nam płyty, to nie ma mowy o ułożeniu ich w czynie społecznym. Nieciekawa konfiguracja terenu sprawia, że powinna to zrobić profesjonalna firma a nie mieszkańcy amatorzy.

Ta część rozmowy budzi duże emocje, które sołtys stara się ostudzić. - Ostatnia wiadomość jest taka, że jest porozumienie pomiędzy gminami - wtrącił Tadeusz Skrzyński. - Dostaniemy 500 płyt na tę drogę. Jeżeli to się ziści, to nadal do rozwiązania pozostaje kwestia ich ułożenia.

Początek kadencji sołtysa zbiegł się w czasie z powstaniem w 2012 r. Koła Gospodyń Wiejskich, które w tej chwili liczy 10 członkiń. Od samego początku wyjątkowo owocnie przebiega ich współpraca. Razem organizują Dzień Dziecka, festyny, sylwestra dla mieszkańców, kuligi, spotkania przy ognisku i pożegnanie lata.

Panie zaś biorą udział w festynie rodzinnym w Przodkowie, dożynkach i Kartuskim Targu Produktów Ekologicznych. W tym roku w konkursie na Najlepsze Stoisko Wystawiennicze zajęły III miejsce. Na koncie mają już I miejsce oraz wyróżnienie. Pozostało jeszcze zdobyć wicemistrzostwo, ale członkinie mierzą wyżej, chcą powtórzyć zwycięstwo.

Aneta Czajkowska podkreśla, że działalność ich koła jest świetną okazją łączenia - jak to określiła - starych mieszkańców z nowymi.

- Jako tubylec mogę powiedzieć, że to dla integracji założyłyśmy KGW - oświadcza Bożena Ziemann. -- Można się zrelaksować, zrobić coś dla siebie i mieszkańców, łącząc przyjemne z pożytecznym. Po czterech latach istnienia jesteśmy pewne, że warto było stworzyć koło.

Z okazji Dnia Kobiet panie co roku robią trzydniowy wypad do spa w Jastrzębiej Górze, a swoim mężom w podziękowaniu za pomoc w różnych przedsięwzięciach z okazji Dnia Chłopaka zafundowały integracyjną wycieczkę dla na kręgle do Łapina.

- Jako członkinie możemy się pochwalić, że wśród nas mamy gwiazdę, koleżankę Paulinę Skrzyńską, której kibicowałyśmy w trakcie półfinału Kaszubskiego Idola - oznajmia Aneta Czajkowska. - 3 grudnia będziemy ja wspierać podczas finału w Wejherowie. Trzymamy za nią kciuki.

Z tego co do tej pory zrobiły panie z KGW wraz z sołtysem i co zamierzają kontynuować, aby ich wieś dalej się rozwijała, można stwierdzić, że to bardzo zgrane towarzystwo. Z ambicjami, marzeniami, poczuciem obowiązki i… humoru.

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.