Żukowo. Nowoczesna chce stworzyć kompleksowy program dla powiatu kartuskiego

poniedziałek, 10 października 2016 r., 23:45
fot. Longina Templin

Aby mógł on powstać członkowie Nowoczesnej wyruszyli w teren. Rozpoczęto od Żukowa, gdzie w poniedziałkowy wieczór z mieszkańcami spotkali się posłowie - Ewa Lieder i Grzegorz Furgo. W planach są jeszcze odwiedziny kilkudziesięciu miejscowości powiatu kartuskiego. Odbył się też panel dyskusyjny, a kilka godzin wcześniej członkowie i sympatycy Nowoczesnej w ramach projektu budowy mapy potrzeb naszego powiatu ankietowali mieszkańców miasta.

Inauguracyjne spotkanie programowe rozpoczęło się wystąpieniem posłanki Ewy Lieder. - Rząd PiS-u zdecydowanie dąży do centralizacji, nie ufa samorządom, a my chcemy ich wzmocnienia, dlatego że my dobrze wiemy czego nam potrzeba - stwierdziła posłanka. - Chcemy, żeby ludzie mieli wpływ np. poprzez budżety obywatelskie czy sołeckie, by mieli wpływ realny. Chcemy słuchać ludzi. Przeprowadziliśmy sieć konsultacji i stąd się wziął nasz program.

O mediach wypowiedział się poseł Grzegorz Furgo. - Nie mamy wolnych mediów państwowych - powiedział. - Ja mogę o sobie powiedzieć z dumą, że pierwszy raz jestem na czarnej liście. Nie tylko ja nie jestem zapraszany do centralnych mediów. Takich osób w Nowoczesnej jest więcej. I stąd problem z dotarciem z informacjami do obywateli. Mogę obiecać, że gdy tylko będziemy mieli coś do powiedzenia, a będziemy mieli, ci którzy zawładnęli media publiczne, pójdą w niebyt.

Jan Burdyński, sekretarz struktur Nowoczesnej powiatu kartuskiego i nauczyciel, wypowiadając się na temat likwidacji gimnazjów, wspomniał o wielotysięcznym poniedziałkowym proteście nauczycieli w całej Polsce. Jego zdaniem reforma jest pisana na kolanach. Mianem bzdurnych określił założenia, że nikt nie straci pracy. Wprowadzenie takiej reformy wymaga sześciu lat. Zapomniano też o tym, że znaczna część gimnazjów otrzymała środki z UE. Jeżeli to dofinansowanie będzie krócej niż pięć lat eksploatowane przez daną placówkę, a dojdzie do jej likwidacji, to dofinansowanie musi być oddane, a to są setki milionów złotych. Z fatalnie przygotowanej reformy trzeba się jak najszybciej wycofać.

- Jeżeli będziecie mieli okazję, wygrywając wybory, wcielić w życie wasze reformy, to jak widzicie problem kontynuacji tego, co zostało wprowadzone nielegalnie lub przy naruszeniu zasad zdrowego rozsądku? - pytała posłów Karolina Janczukowicz.

- Będzie to zależne od dziedziny, której to będzie dotyczyć - odpowiedziała Ewa Lieder. - Jesteśmy przeciwnikami rewolucji, opowiadamy się za ewolucyjnymi mądrymi zmianami. Na pewno sięgniemy po pomoc ekspertów.

- Absolutnie z niekonstytucyjnymi, łamiącymi ewidentnie prawo ustawami, a z takimi mamy codziennie do czynienia, to wszystko musimy wrócić albo musi to być konkretnie naprawione - dodał Grzegorz Furgo. - Proszę zwrócić uwagę na to, że ideą Prawa i Sprawiedliwości jest reformować przez likwidację.

Pomimo niesprzyjającej aury przed spotkaniem programowym ankietowano mieszkańców Żukowa.

- Mamy kilkanaście wypełnionych ankiet - powiedział nam Krzysztof Rek, przewodniczący kartuskich struktur Nowoczesnej. - We wszystkich wypowiedziach na pierwszym miejscu znalazły się korki i drogi dojazdowe w różnych rejonach gminy. Ankiety to kluczowy element tworzenia kompleksowego program dla powiatu kartuskiego. Zaowocuje to powstaniem fizycznej mapy, na której będziemy naklejać istniejące potrzeby. To będzie punkt wyjścia do naszej propozycji aktualizacja strategii rozwoju regionu. Kolejne spotkanie będzie w gminie Kartuzy. Chodzi o to, aby słuchać ludzi. Pytać o ich potrzeby i rozwiązywać na jak najniższym poziomie samorządu.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.