Młodzież z sześciu europejskich krajów uczyła się w Somoninie

piątek, 14 października 2016 r., 18:58
fot. AL

Od niedzieli do soboty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych gości młodzież aż z sześciu europejskich krajów: Rumunii, Chorwacji, Włoch, Hiszpanii, Grecji i Turcji. Wizyta uczniów i ich opiekunów odbyła się w ramach projektu "Cross-Curricular Approaches to Mathematics and Sciences in Formal and Informal Contexts". Podczas pobytu w Polsce nie tylko pochłonięci byli nauką przedmiotów ścisłych, ale również znaleźli czas na zwiedzanie Kaszub i Pomorza.

- Tematem projektu jest międzyprzedmiotowe podejście do nauczania nauk ścisłych, czyli między innymi matematyki, fizyki, chemii, biologii. Chodzi o to, aby w jak najlepszy i przystępny sposób te przedmioty nauczać w szkołach. Tworzymy szereg materiałów dydaktycznych dla nauczycieli i uczniów. Młodzież podczas pobytu u nas miała również możliwość wytworzenia wiele przydatnych dokumentów m.in. swoich podań do pracy w języku angielskim. Mogli stworzyć swoje własne portfolio. Podwyższali również swoje umiejętności w zakresie IT, ponieważ tworzyli w grupach różne filmy, między innymi o barierach językowych. Mieli na to swoje pomysły i świetnie się przy tym bawili. Prace odbywały się codziennie i zajmowały niemal cały dzień - mówi koordynator projektu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, Wioleta Szwaba.

Do godziny 15. pobyt w powiecie kartuskim upływał więc gościom na pracy w grupach. Popołudniami mieli zaś okazję zwiedzić Kaszuby i Pomorze. Odwiedzili między innymi Szymbark, Sopot, Gdańsk, gdzie również zawitali do Centrum Hewelianum.

- Byli zainteresowani Polską jako krajem, ale też tutejszą szkołą. Są bardzo zaskoczeni. Część z nich pierwszy raz była w Polsce. Wszyscy zgodnie twierdzą, że szkoła jest przepiękna, że uczniowie w Polsce są cały czas uśmiechnięci, co w ich krajach jest rzadko spotykane. Odnoszą wrażenie, że nasi uczniowie są bardzo pozytywnie nastawieni do życia, jak również do nauki. Myślę więc, że ta wizyta nie tylko spełniła swoje zadanie, jako wizyta projektowa, ale również w kontekście kulturowym - podkreśla Wioleta Szwaba.

- Młodzież, nocowała u naszych polskich rodzin, ponieważ rodzice naszych uczniów wyrazili chęć goszczenia ich w swoich domach i wszyscy zgodnie podkreślają, że polska gościnność jest fantastyczna i bardzo dobrze się tutaj czują. Miło jest słyszeć tak pochlebne opinie - dodaje.

W piątek, w przeddzień wyjazdu młodzież, jak i ich opiekunowie odebrali certyfikaty potwierdzające udział w międzynarodowym spotkaniu projektowym. Ich wręczania dokonały dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie Elżbieta Świętoń oraz dyrektor wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach Jolanta Tersa.

Środki na realizację projektu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie oraz reszta partnerów międzynarodowych otrzymali z funduszy europejskich w ramach programu Erasmus+.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.