Młodzież poznała sztukę Starych Mistrzów

poniedziałek, 17 października 2016 r., 10:53
fot. nadesłane

Sztuka wywołuje emocje i staje nam się bliższa, gdy ją poznajemy. Uczniowie szkół w Somoninie, Goręczynie i Egiertowie mieli okazję poznać dzieła światowych mistrzów malarstwa. Wszystko za sprawą wystawy "Sztuka Starych Mistrzów" zorganizowanej dzięki Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress.

Od 5 do 7 października w Zespołach Szkół w Somoninie i Goręczynie oraz w Szkole Podstawowej w Egiertowie prezentowano wystawę Mazurskiej Fundacji Sztuki Art Progress "Sztuka Starych Mistrzów".

Uczniowie mogli podziwiać prace światowych mistrzów malarstwa pochodzące z okresu od XIV do XIX wieku. W zbiorze liczącym czterdzieści dzieł znalazły się grafiki, drzeworyty, miedzioryty, akwaforty oraz mezzotint autorstwa Rafaela, Durera, Rembrandta, Rubensa, Canaletta, Bartolozziego, Chodowieckiego, Piranesiego i Płońskiego.

Prelekcje dla uczniów oraz mieszkańców poprowadził miłośnik i kolekcjoner sztuki Dariusz Matyjas, który przez wiele lat prowadził galerię sztuki w Nowym Yorku. Pan Dariusz przekonywał młodzież, że wiedza procentuje i dlatego warto wiedzieć więcej i poznawać to, czego nie znamy - informuje Alicja Karczewska z Zespołu Szkół w Goręczynie.

Dzieła mistrzów prezentowały tematykę religijną, sceny zbiorowe, pejzaże, indywidualne portrety. Uczniowie mogli przekonać się, jak artyści w swoich pracach wiernie odtwarzali naturę, przestrzegali zasad i konwencji dotyczących tematu, dbali o każdy szczegół estetykę,odpowiednią perspektywę i kompozycje. Ćwiczyli techniki malarskie, zgłębiając znajomość anatomii i geometrii, ze szczególnym zamiłowaniem do odtwarzania precyzji szczegółów.

- Przy współpracy z Marianem Kryszewskim wójtem Somonina udało się doprowadzić do tego, by prawdziwa galeria sztuki dotarła do szkół, staramy się, by ta sztuka była dostępna - mówił Dariusz Matyjas.

- Bezpośredni kontakt z oryginalnymi dziełami to niecodzienna lekcja sztuki i wyjątkowe, artystyczne spotkanie - podkreślała Alicja Karczewska.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.