Jak dbać o własne bezpieczeństwo na drodze?

poniedziałek, 17 października 2016 r., 12:20
fot. nadesłane

Według przeprowadzonych przez Unię Europejską badań, na polskich drogach wciąż jeździ bardzo dużo starszych aut. Jak wynika z analizy, ponad 70% rejestrowanych w naszym kraju pojazdów, przekracza bowiem wiek 10 lat. I niekoniecznie musi być w tym coś złego, bo przecież starsze modele sprawują się równie dobrze, jak ich młodsi następcy, pod warunkiem, że są odpowiednio zadbane. O czym więc pamiętać przed wyjazdem na drogę, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom ruchu?

Zaprzyjaźnić się ze sprawdzonym mechanikiem samochodowym

Nie bez przyczyny kierowcy starszych pojazdów, muszą każdego roku dokonać obowiązkowego przeglądu, potwierdzając tym samym sprawność i niezawodność swojego auta. Nic bowiem nie jest wiecznie i przecież każda część w pojeździe ulega naturalnemu zużyciu. Również przy zakupie tych bardziej ekskluzywnych i drogich modeli, nie należy bagatelizować problemu. Każdy bowiem pojazd, który jest mniej lub bardziej eksploatowany, bez odpowiedniej dbałości i wizyt w serwisie, będzie się szybko psuł i odmawiał posłuszeństwa, nawet na krótkich trasach. Choć oczywiście zużycie części bardziej zależne jest od częstotliwości użytkowania pojazdu, niż jego wieku. Stąd często używane pojazdy kierowcy wolą kupić od starszej pani, niż młodego taty dwójki dzieci. Według ekspertów magiczna liczba 150 000 przejechanych kilometrów, wręcz obliguje, by warsztat odwiedzać częściej, a przynajmniej raz w roku.

Zadbaj o swój samochód!

Niektórzy kierowcy twierdzą, że samochód jest jak kobieta, trzeba o niego odpowiednio dbać. I coś w tym jest, ponieważ im lepiej zadbamy o swój samochód, tym mniej wydamy w serwisie, na wymianę zużytych części, robociznę czy nie zawsze tanie naprawy. Przede wszystkim pamiętajmy, że nasz styl jazdy, również wpływa na stan samochodu, a także ostatecznie na stan naszego portfela. Warto więc poćwiczyć płynną jazdę przy zmianie biegów, by nie zużywać nadmiernie sprzęgła, uważać przy parkowaniu, by nie wjeżdżać na wysokie krawężniki, a przy tym nie eksploatować nadmiernie wahaczy i amortyzatorów.

Bezapelacyjnie należy dbać o regularną wymianę oleju, wraz z wymianą filtra. Również mało korzystne dla pojazdu i silnika jest nadmierne jeżdżenie na pustym baku, czyli tak zwanej rezerwie. Czasem warto więc zainwestować w dodatkowy kurs nauki jazdy, by dowiedzieć się kilku praktycznych wskazówek, albo posłuchać rad pana Zenka z warsztatu samochodowego. Dzięki temu nasz pojazd może jeździć po drogach kolejnych 10 lat, bez zbędnych awarii, a co najważniejsze nadmiernych inwestycji w naprawy.

Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu

Na starsze pojazdy polisy Autocasco nie mamy co szukać. Jeśli jest (niektóre Towarzystwa oferują AC nawet dla 15- letnich samochodów, np. Liberty Ubezpieczenia), to może nie być warta swojej ceny. Wyjątkiem są droższe modele samochodów, których na przykład kradzież czy poważne uszkodzenie przez gradobicie wiązałoby się dla właściciela z poważną stratą finansową. W innych przypadkach Autocasco będzie już mniej opłacalne.

Co innego Assistance. Tutaj, przy starszych modelach, gdzie ryzyko awarii jest częstsze, warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. I w tym wypadku nie musimy przepłacać. Wielu ubezpieczycieli zaoferuje nam mini Assistance w cenie obowiązkowej polisy OC. Oczywiście nie jest to obszernie rozbudowany pakiet wsparcia pod każdym względem na drodze, jednakże holowanie, czy naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia będziemy mieć zapewnione. Link4 w ramach obowiązkowego OC dorzuci jeszcze na przykład pojazd zastępczy na 3 dni, a Allianz pomoc prawną. Jakie jeszcze dodatki uzyskamy do OC możemy przeczytać w tym artykule.

Jeśli tego urodzaju ochrona jest dla nas niewystarczająca, warto zwrócić uwagę na pełną ofertę Assistance, zwłaszcza jeśli często jeździmy za granicę. Assistance bowiem zapewni nam nie tylko holowanie, naprawę czy wymianę koła również poza granicami kraju, ale także między innymi serwis info czy pomoc tłumacza.

Jeśli nie masz Assistance

Nie ma dwóch zdań, że przydatność takich polis, jak Assistance doceniamy w najbardziej pechowym dla siebie momencie, np. kiedy jedziemy na rozmowę kwalifikacyjną i mamy awarię koła, które w dodatku jest...zapieczone! Nie tylko kosztuje nas to cenny czas, ale również nasze ubranie jest mało odpowiednie do usuwania tego rodzaju usterek. Nie mniej nerwowa jest sytuacja, kiedy np. spieszymy się na odlot samolotu, a właśnie na parkingu zatrzasnęliśmy sobie kluczyki naszego pojazdu, wraz z dokumentami i bagażem w środku. Warto więc wiedzieć, co zrobić na drodze czy podczas stresujących sytuacji, np. z zatrzaśniętymi kluczykami w pojeździe, by szybko i przede wszystkim tanio usunąć usterki czy awarie.

Jakie jeszcze ubezpieczenie może być przydatne?

Oprócz OC i Assistance, warto pomyśleć, także o ubezpieczeniu NNW. Taka polisa nie jest oczywiście dedykowana tylko właścicielom starszych pojazdów, ale każdemu, kto będzie chciał zapewnić sobie i pasażerom wsparcie finansowe w razie nieszczęśliwego wypadku. Zazwyczaj oferowane standardowo NNW opiewa na bardzo niskie sumy ubezpieczeniowe, dlatego składka takiej polisy jest też niska. Jeśli jednak decydujemy się na tego rodzaju ubezpieczenie, to warto doczytać, w jakich sytuacjach i w jakiej kwocie uzyskamy odszkodowanie. Co jednak ważne, NNW to także zabezpieczenie finansowe dla bliskich osób, w sytuacji śmiertelnego wypadku kierowcy i dobre zabezpieczenie finansowe przy konieczności odbycia długiej rehabilitacji. Przydatne jest więc nawet jeśli podniesiemy sumy ubezpieczeniowe, bo roczny wydatek na składkę polisy i tak wciąż nie będzie wysoki.

Nawet najlepsze Assistance nie jest skutecznym antidotum na zaniedbywanie naszego pojazdu. Po pierwsze dlatego, że najczęściej z danej usługi możemy skorzystać tylko raz, a po drugie dlatego, że coraz częściej ubezpieczyciele stosują dużo wyłączeń dla pojazdów np. powyżej 15 roku. Jeśli więc decydujemy się na jazdę starszym pojazdem, bądź nie mamy innego wyboru, to pamiętajmy o regularnym serwisowaniu i dbałości nie tylko o lepszy komfort jazdy, ale też wysokie bezpieczeństwo na drodze.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.