Goście z różnych zakątków świata odwiedzili szkołę na "Wzgórzu"

czwartek, 20 października 2016 r., 16:57
fot. nadesłane

Pierwsze tygodnie nauki w nowym roku szkolnym młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących spędziła nawiązując międzynarodowe przyjaźnie. Najpierw uczniowie gościli przyjaciół z Niemiec, a później studentki z Iranu, Indonezji i Rumunii.

Nowy rok szkolny w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach rozpoczęła wizyta 25 niemieckich uczniów z Eichsfeld Gymnasium Duderstadt pod opieką Bena Thustek, Martina Bereszynskiego i Aniki Hartmann. GD odwiedziło kartuską szkołę już po raz piętnasty. Spotkanie odbyło się w ramach wymiany polsko-niemieckiej.

48-osobowa grupa młodzieży zdobywała podczas tygodniowego pobytu nowe doświadczenia, realizując wcześniej przygotowany program. Pobyt rozpoczęto dniem u rodzin, gdzie młodzież miała okazję spędzić wspólnie czas i lepiej się poznać. Drugiego dnia uczniów przywitała dyrektor, Grażyna Maczulis, a następnie wszyscy uczestnicy udali się do Ośrodka Wczasowego " Dorota" w Łapinie, gdzie przez dwa dni uczestniczyli w zajęciach integracyjnych.

Młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Gdańska, Muzeum Solidarności, na Hel. Uczniowie wspólnie realizowali zadania projektowe w szkole oraz w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, gdzie wspólnie posadzono klon jako symbol przyjaźni i długoletniej współpracy. Uczestnicy wymiany mieli okazję lepiej poznać Kartuzy, rywalizując w konkurencjach gry miejskiej. Cała grupa została przyjęta w kartuskim urzędzie miejskim przez burmistrza Mieczysława Gołuńskiego. Przed odjazdem gości odbył się wieczorek pożegnalny z udziałem władz miasta, dyrekcji szkoły, opiekunów wymiany oraz uczniów. Wspólny tydzień zaowocował nawiązaniem przyjaźni. Młodzież dzięki spotkaniu zyskała nowe umiejętności nie tylko językowe, ale także umocniła kontakty międzyludzkie.

Szkoła w międzynarodowym wydaniu
Październik to w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących miesiąc międzynarodowej współpracy.
Z Iranu, Indonezji i Rumunii przyjechały na "Wzgórze" Pardis, Duita i Aleksandra - studentki anglistyki, które w ramach programu AIESEC prowadziły zajęcia z młodzieżą. Prezentowały kulturę i obyczaje swoich krajów, wymieniły doświadczenia oraz nawiązały przyjaźnie.

Przebywały w Kartuzach przez cały tydzień. W swoich domach gościli je nauczyciele ZSZiO - wicedyrektor Joanna Stencel oraz angliści Sylwia Klaman i Arkadiusz Ulenberg, którzy po zajęciach pokazywali dziewczynom najciekawsze miejsca naszego regionu. Uczniowie ZSZiO przygotowali prezentację dotyczącą Polski, Kaszub i Kartuz, którą przedstawili na uroczystym podsumowaniu projektu. Sandra, Iza i Michał ubrani w regionalne stroje zaśpiewali "Kaszubskie nuty".

W Bergerac we Francji przez pierwsze dwa tygodnie października swoje praktyki odbywała grupa młodzieży z technikum. Opiekę nad uczniami sprawowały anglistki Klaudia Kamińska - Zwara oraz Magdalena Fryt - koordynator projektu . W tym czasie lekcje w zastępstwie prowadziła Penny Shefton, brytyjka, od dwudziestu lat ucząca języka angielskiego w prywatnych szkołach na terenie Trójmiasta. Dla wielu uczniów była to pierwsza okazja kontaktu z "native speaker’em" - nauczycielem mówiącym wyłącznie po angielsku.

W drugiej połowie października grupa uczniów Technikum Informatycznego wyrusza na dwutygodniowe praktyki do Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Poznają zasady pracy przedsiębiorstw angielskich, formy promocji oraz sposób wykorzystania technologii komputerowej w firmach. Wraz z opiekunami - Sylwią Klaman i koordynatorem projektu Magdaleną Fryt zwiedzą najciekawsze miejsca w Portsmouth i okolicy, w weekend odwiedzą Londyn.

nadesłane/ZSZiO Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.