Pomorskie Rady Organizacji Pozarządowych pracują nad wspólnym standardem działania

piątek, 21 października 2016 r., 08:53
fot. AL

W czwartkowe popołudnie w Sali Szopińskiego w Kościerzynie spotkali się przedstawiciele rad organizacji pozarządowych z terenu wojewódzwa pomorskiego. Celem ich spotkania było wypracowanie wspólnego standardu działania lokalnych rad.

- Pracujemy nad tym, aby dzięki pewnemu uwspólnieniu trybu działań lokalnych rad organizacji pozarządowych, których mamy już 18 na 20 powiatów. Brakuje jedynie dwóch, ale są one tworzone. Dzięki temu, że wypracujemy wspólne standardy, będziemy mogli lepiej współpracować z samorządem i lepiej komunikować się z organizacjami pozarządowymi - mówi Marcin Olechnowicz.

Nad wypracowaniem wspólnego standardu wyborczego, komunikowania się i funkcjonowania rad, ich członkowie pracują już od ośmiu miesięcy. Czwartkowe spotkanie było okazją do podsumowania tych prac.

- Przedstawiciele rad mają dziś okazje do przekazania uwag członków swoich organizacji, czy zapisy pasują do ich funkcjonowania, czy nie są kontrowersyjne, czy wszyscy zgadzają się z tymi zapisami. Chcemy zrobić minimalny poziom, który będzie uwspólniony dla wszystkich rad z całego województwa pomorskiego. Dzięki temu rozmawiając obojętnie z ktorym samorządem, możemy zapewnić, że każda rada wykona zadanie w podobny, profesjonalny, rzetelny sposób - podkreśla szef Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.

W spotkaniu poza przedstawicielami rad wzięli udział także burmistrz Kościerzyny Michał Majewski oraz wicestarosta kościerski Henryk Ossowski.

- Myślę, że samorząd, który nie widzi potrzeby współpracy z organizacjami pozarządowymi, dużo traci. W naszym powiecie nie mamy Rady Organizacji Pozarządowych. Jeszcze. Czynimy ku temu starania. Mam nadzieję, że uda nam się ją powołać w listopadzie - podkreślał Henryk Ossowski.

A jak podkreśla szef Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych, współpraca pomiędzy samorządami a stowarzyszeniami w ostatnich latach uległa znacznej poprawie.

- Akurat tak się dzieje, że jestem w tym temacie obecny od ośmiu lat i z tej perspektywy widzę niesamowiy progres między innymi poprzez to, że rady organizacji pozarządowych dzięki ścisłej współpracy z marszałkiem województwa pomorskiego wypracowały pozycję lokalnych rad w kontekście zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Jest to mechanim, poprzez który środki pozakonkursowo idą na różnego rodzaju pożytecznie użytecznych działań między innymi takich, które mają na celu pobudzenie aktywności społecznej osób zamieszkujących dane terytorium i usług społecznych, które z kolei mają cel przybliżenia mieszkańcom wsi usług społecznych - podsumowuje Marcin Olechnowicz.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.