"Za bohaterstwo, ofiarność, poświęcenie..." - ochotnicy z Sulęczyna świętowali 100-lecie działalności

sobota, 22 października 2016 r., 16:56
fot. NB

100 lat służby na rzecz mieszkańców świętowali w sobotę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie. Z okazji tak zacnego jubileuszu jednostki posypały się odznaczenia i wyróżnienia dla zasłużonych ochotników. Nie zabrakło też licznych podziękowań i gratulacji dla strażaków, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem walczą z zagrożeniami, ratują ludzkie życie i mienie.

Uroczystą mszą świętą w miejscowym kościele pw. Świętej Trójcy rozpoczęły się obchody 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie. Po nabożeństwie druhowie i ich goście przemaszerowali najpierw przed strażnicę, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, a następnie na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie. Tam wszystkich zaproszonych gości powitał prezes dh Robert Roberta, przedstawiając też historię jednostki.

- Jubileusz istnienia 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie jest najbardziej sprzyjającą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności. Cofając się zatem wstecz, należy uzmysłowić sobie bohaterstwo, ofiarność i poświęcenie naszych dziadów ojców i braci w społecznej służbie, w walce z żywiołem dla dobra naszych bliźnich i całej społeczności miejscowego środowiska. Wspominamy tą działalność dlatego, by oddać hołd wszystkim druhom, którzy niedoczekali tej uroczystej chwili, a położyli ogromne zasługi w rozwój ochrony przeciwpożarowej. Wspominamy również dlatego, by z efektów ich bezinteresownej i trudnej pracy czerpać przykład i siłę do nowych zadań jakie na nas czekają - zaznaczał Robert Roda.

Jubileusz był sposobnością do podziękowania druhom za ich bezinteresowną służbę. Goście nie szczędzili więc słów wdzięczności w kierunku ochotników, którzy na co dzień ofiarnie i z poświęceniem spieszą z pomocą potrzebującym.

- Dzisiejsza OSP w Sulęczynie to dobrze wyposażona w sprzęt jednostka zapewniająca wykonanie dobrowolnie przyjętych na siebie obowiązków w zakresie ratowania zagrożonego zdrowia, życia, mienia i środowiska na wysokim profesjonalnym poziomie. Swoją upartością, zawziętością, inicjatywą i zaangażowaniem stworzyliście pełne warunki lokalowe do swej statutowej działalności. Jesteście kontynuatorami szczytnego dorobku Waszych poprzedników, którzy swoją pracą i całym życiem świadczyli o poświęceniu dla bliźniego, wierności tradycji oraz ofiarności dla Ojczyzny. Ta Wasza uroczystość jest wyrazem dokonań Waszej straży, stanowi oparcie dla strażaków w trudach i codziennych zmaganiach przy likwidacji zagrożeń - akcentował Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach, st. bryg. Edmund Kwidziński.

- Dziękuję wam za starania na rzecz podnoszenia stanu gotowości operacyjnej do realizacji odpowiednich zadań, mających na celu niesienia pomocy bliźnim narażonym na żywioł ognia, wypadki samochodowe, skażenia środowiska, powodzie i inne klęski. Życzę wam zdrowia, pomyślności w życiu zawodowym i osobistym oraz dalszej wzorowej aktywności i sukcesów w służbie człowiekowi - wtórował mu wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza.

Strażacy zapewnili z kolei, że lokalna społeczność nadal będzie mogła liczyć na ich pomoc.

- Wszystkich tu obecnych, naszych mieszkańców, pragnę zapewnić, że tak jak dotychczas będą mogli liczyć na naszą strażacką ofiarność w sytuacji, kiedy takiej pomocy będą potrzebować. Szczególnie serdecznie i gorąco pragnę podziękować naszym członkom czynnym za ich zaangażowanie, sumienność, ofiarność w realizacji zadań podczas niezliczonej ilości godzin w czasie prowadzonych akcji ratowniczych, ale i również wykonywanie prac przy budowie i modernizacji naszej strażnicy oraz zapewnieniu pełnej sprawności technicznej sprzętu - podkreślał prezes OSP Sulęczyno, Robert Roda.

Sobotnie święto było również doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków.

Podczas uroczystości nastąpiło także oficjalne przekazanie i poświęcenie dwóch nowych wozów, o które tutejsi ochotnicy wzbogacili się w tym roku, a miaowicie średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego IVECO oraz lekkiego ratownictwa technicznego marki Ford.

Lista odznaczonych i wyróżnionych strażaków:

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Remigiusz Kostrzewski
dh Wacław Kozieniec

Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Marek Węsierski
dh Jolanta Lass
dh Marek Walczak
dh Bernard Grucza
dh Wojciech Labuda
dh Andrzej Potrac

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
dh Tadeusz Wilma
dh Kamil Sylka
dh Paweł Gawin
dh Mariusz Sominka
dh Anna Piechowska
dh Błażej Bielawa
dh Andrzej Piechowski
dh Arkadiusz Wiczkowski
dh Marcin Klinkosz
dh Łukasz Zasada
dh Sławomir Bronk
dh Krzysztof Dułak
dh Edmund Domaszk
dh Arkadiusz Gawin
dh Szymon Trzebiatowski

Odznakę "Wzorowy Strażak" otrzymali:
dh Tomasz Hinca
dh Katarzyna Gawin
dh Marta Gawin
dh Barbara Kłopocka
dh Magdalena Sylka
dh Marcin Kreft
dh Radosław Driwa
dh Anna Jasińska
dh Andrzej Kreft
dh Weronika Pałubicka

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza uhonorowani zostali:
dh Andrzej Roda
dh Kazimierz Gawin


AL, NB

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.