Kartuzy. Pierwszy etap obwodnicy oficjalnie otwarty

piątek, 28 października 2016 r., 09:19
fot. MSz

W piątek po godzinie 8. pierwszy etap kartuskiej obwodnicy został oficjalnie otwarty. Ostatni szlaban blokujący przejazd na nowo wybudowaną drogę został zdjęty przez burmistrza Kartuz, marszałka Mieczysława Struka oraz posła Stanisława Lamczyka. Dla pierwszych kierowców korzystających z drogi przygotowano kawę i upominki.

W otwarciu pierwszego etapu obwodnicy Kartuz wzięli przedstawiciele władz wielu szczebli - marszałek Mieczysław Struk, członek zarządu województwa Ryszard Świlski, poseł Stanisław Lamczyk, burmistrz Mieczysław Gołuński, kartuscy radni oraz Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

- Pewne prace wykończeniowe wciąż jeszcze tutaj trwają. Cieszymy się tym bardziej, że kończymy realizację tego zadania cztery miesiące szybciej niż planowano. To jest pierwsze zadanie w ramach RPO 2014-2020, którego realizację rozpoczęliśmy i kończymy szybciej. Może jest to niedługa obwodnica, ale rozwiązuje wiele problemów. Bardzo dużo zyskało na niej Grzybno, które uzyskało dostęp rowerowy i pieszy do Kartuz. Rozwiązało to też problem skrzyżowań z ulicą 3 Maja oraz Gdańską - podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, Grzegorz Stachowiak.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, zauważał, że realizacja obwodnicy Kartuz jest o tyle ważna, że miasto to jest bardzo ważnym ośrodek subregionalnym, w którym zbiegają się dwie bardzo ważne drogi wojewódzkie o bardzo dużym natężeniu ruchu.

- Dzisiaj jest świetna okazja żeby podziękować wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tym projekcie od kilku lat. Zaczynając od rozpoczęcia inicjatywy z byłą burmistrz, panią Lehman, którą później kontynuował pan Gołuński poprzez posła Lamczyka i wielu mieszkańców Kartuz i Grzybna - mówi Mieczysław Struk

- Ta inwestycja kosztowała 18.000.000 zł, ale już uprzedzam wszystkie pytania - tak, jest to pierwszy krok do wykonania pełnej obwodnicy Kartuz. Dzisiaj cieszymy się z tej pierwszej części, ale mamy też nadzieję, że w przyszłości uda się znaleźć środki na to, żeby pociągnąć tę obwodnicę dalej w kierunku Łapalic. Wiemy jednak też, że jest to szczególny teren, który wymaga decyzji środowiskowych i wielu analiz - dodaje.

Budowa pierwszego etapu obwodnicy Kartuz objęła przebudowę drogi wojewódzkiej na odcinku od Grzybna do skrzyżowania z ulicą 3 Maja, budowę nowego odcinka jezdni o długości 1,1 km od skrzyżowania ulic Węglowej i 3 Maja aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką - ulicą Gdańską. Dodatkowo, przebudowano odcinek ul. Węglowej, która docelowo zostanie drogą obsługującą dojazdy do terenów przemysłowo-handlowych oraz wybudowano dwa ronda przy ulicy Gdańskiej i ulicy 3 Maja.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.