Pomorska Gala Żeglarska odbędzie się w Kartuzach - pośród nominowanych lokalni żeglarze

piątek, 4 listopada 2016 r., 11:52
fot. archiwum/CSWiPR

Na początku grudnia po raz pierwszy w Kartuzach odbędzie się Pomorska Gala Żeglarska. Pośród nominowanych na tej prestiżowej imprezie znalazł się między innymi klub UKŻ Lamelka Kartuzy, jego trener, Grzegorz Formela.

Kryształowy Żagiel jest nagrodą Pomorskiego Związku Żeglarskiego, przyznawaną raz do roku za pomorskie osiągnięcia żeglarskie w roku minionym. 26 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku zebrała się kapituła, która wyłoniła nominowanych w jedenastu kategoriach. Kapitule przewodniczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele kartuskiego żeglarstwa.

Pomorski Żeglarz Roku 2016
Nominacje otrzymali: Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) za m.in. zajęcie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Europy klasy RS:X, Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) m.in. za pierwsze miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w klasie Laser Standard, Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot) m.in. za mistrzostwo Polski katamaranów A-Class i Łukasz Trzciński (Jachtklub Stoczni Gdańskiej) za m.in. udany start w Mistrzostwach Świata ORC.

Pomorska Żeglarka Roku
Nominacje uzyskali: Natalia Jabłońska (MKŻ Arka Gdynia) m.in. za zdobycie brązowego medalu w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w klasie Laser Radial oraz Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) za m.in. złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Laser Radial.

Pomorski Żeglarski Junior Roku 2016
Nominacje otrzymali: Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) za m.in. udany start w Mistrzostwach Europy w klasie Laser 4,7 U16, Michał Zych (SKŻ Ergo Hestia Sopot) m.in. za zdobycie mistrzostwa Polski juniorów w klasie RS:X, załoga: Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) za m.in. osiąganie bardzo dobrych wyników w klasie Hobie Cat 16 oraz załoga: Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia) za m.in. zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w klasie 29er.

Pomorska Żeglarska Juniorka Roku 2016
Nominacje uzyskały: Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) za m.in. trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy klasy Techno 293, Hanna Dzik (YKP Gdynia) m.in. za złoty medal w Młodzieżowych Mistrzostw Świata ISAF w klasie 420 oraz załoga: Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia) za m.in. złoto Mistrzostw Europy Juniorów (Eurosaf).

Pomorski Żeglarski Trener Roku 2016
Nominacje otrzymali: Paweł Solecki (UKS Navigo Sopot), trener grupy Catamaran Youth Team Poland, Mirosław Laskowski (ChKŻ Chojnice), trener Magdaleny Kwaśnej oraz Grzegorz Formela (UKŻ Lamelka Kartuzy), trener klasy Cadet.

Pomorski Nauczyciel Żeglarstwa Roku 2016
Nominacje uzyskali: Zbigniew Czubek (AZS AWFiS Gdańsk), trener do spraw młodzieży PZŻ, Jakub Pankowski (Politechnika Gdańska), prowadzący Sekcję Żeglarską Politechniki Gdańskiej oraz Janusz Frąckowiak (Yacht Club Rewa), nauczyciel żeglarstwa w Gminie Kosakowo.

Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie Roku 2016
Nominacje przypadły: Regatom Gdynia Doublehanded Yachtrace, wyścigowi dwuosobowych jachtów na trasie Gdynia-Windawa-Gdynia, Mistrzostwom Europy klasy Techno 293, w których rywalizowało ponad 300 zawodników z 25 krajów oraz Energa Sopot Match Race - World Match Racing Tour, największej imprezie rangi Pucharu Świata rozgrywanej w Polsce.

Pomorski Żeglarski Rejs Roku 2016
Nominacje otrzymała: wyprawa Lodowe Krainy do Grenlandii, wieloetapowy rejs na Islandię i Lofoty jachtu "Nest" oraz surwiwalowy rejs dla pomorskiej młodzieży po Pętli Żuław.

Pomorski Żeglarski Klub Roku 2016
Nominacje uzyskali: SKŻ Ergo Hestia Sopot za m.in. stałe utrzymywanie żeglarskiego poziomu w klasie RS:X, UKS Navigo Sopot m.in. za rozwijanie żeglarstwa katamaranowego oraz UKŻ Lamelka Kartuzy, który od dziesięciu lat promuje żeglarstwo na Kaszubach.

Przyjaciel Pomorskiego Żeglarstwa 2016
Za wspieranie pomorskiego żeglarstwa nominacje otrzymali: firma Lamel Rozdzielnice - Mirosław i Jadwiga Plichta, Gmina Kartuzy - reprezentowane przez burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego oraz Gmina Pruszcz Gdański reprezentowana przez wójt gminy Magdalenę Kołodziejczak.

Pomorski Żeglarski Talent Roku 2016
Z tą kategorią wiążą się nagrody finansowe w wysokości tysiąca złotych. Kapituła przyznała dwie takie nagrody. Nazwiska laureatów tej nagrody ogłoszone zostaną (podobnie jak zwycięzcy w reszcie kategorii) w podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która odbędzie się 3 grudnia o godz. 18.00, w sali widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury - Kartuzy, ul. Klasztorna 1.

Kapituła nagrody postanowiła także uhonorować wszystkich pomorskich olimpijczyków biorących udział w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro oddzielnymi wyróżnieniami.

nadesłane: H. Kajeta

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.