Glincz. Gminny Konkurs Mistrz Pięknego Czytania w języku kaszubskim

piątek, 4 listopada 2016 r., 14:45
fot. Longina Templin

Szkoła Podstawowa im. Remusa w Glinczu po raz pierwszy zorganizowała eliminacje gminne konkursu "Méster bëlnégò czëtaniô" - ukłon dla Remusa. W konkursowe szranki stanęło 19 osób. Prawie dwugodzinna impreza zakończyła się wytypowaniem przez komisję siedmiu uczestników, którzy będą reprezentować żukowską gminę na szczeblu powiatowym.

Uczestników czytelniczego konkursu podzielono na cztery grupy wiekowe. Najmłodsza - uczniowie klas I - III czytali Bajki kaszubskie Janusza Mamelskiego, klasy IV - VI "Psë Stanisława Jankego, gimnazjaliści - fragmenty opowiadania Bolesława Borka, a dorośli - "Życie i przygody Remusa".

Do czytania po kaszubsku zaproszono też chętnych gości. Z propozycji skorzystał m. in. burmistrz Wojciech Kankowski.

W jury zasiadali: Aleksandra Etmańska, Eugeniusz Pryczkowski, Krystyna Rogalewska, Witold Szmidtke (przewodniczący) i Genowefa Zasada.

Komisja po przesłuchaniu wszystkich uczestników wydała następujący werdykt: W grupie klas I - III pierwsze miejsce przyznano Bartoszowi Przedpełskiemu z Miszewa, a II miejsce zajęła Zofia Kędzia z Glincza.

Klasy IV - VI. I miejsce Wiktoria Hasse z Miszewa, II miejsce - Aleksandra Biłanicz z Banina.

Gimnazjaliści. I miejsce Alicja Tomaczkowska z Żukowa, II miejsce - Julian Pryczkowski z Żukowa.

W kategorii dorosłych udział wzięła tylko Elżbieta Pryczkowska.

Wszystkie wymienione osoby otrzymały symboliczny bilet do wzięcia udziału w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 16 listopada w Kartuzach. Uczestnicy otrzymali również dyplomy i słodkie nagrody.

Imprezę prowadziła Anna Pajewska, a koordynatorką całego przedsięwzięcia była Sylwia Żołnowska.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.