Pszczoły wymierają przez groźną chorobę - już dwa ogniska w powiecie kartuskim

poniedziałek, 7 listopada 2016 r., 11:14
fot. Internet/wikimedia/Maciej A. Czyzewski

Zgnilec amerykański to niebezpieczna choroba atakująca pszczoły. W powiecie kartuskim wykryto już dwa ogniska jej występowania - w Sianowskiej Hucie i Pomieczyńskiej Hucie. Hodowla pszczół w regionie cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego też niezmiernie ważne jest zachowanie należytej ostrożności, by choroba się nie rozprzestrzeniała.

Na terenie powiatu kartuskiego działa 140 zarejestrowanych pasiek, choć tak naprawdę jest ich znacznie więcej, bo części nadal nie zgłoszono do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego.

- Hodowla pszczół na naszym terenie to popularna działalność, ale często prowadzona bez koniecznego zaangażowania i wiedzy. Widzimy potrzebę organizowania szkoleń i dzielenia się naszą wiedzą z hodowcami, jak również przyjmowania wiedzy od nich, gdyż nabywają ją przez lata praktyki i przez to ich wiedza jest nieoceniona - informuje Malwina Bronk, inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Kartuzach.

Śmiertelnie niebezpieczna dla pszczół

Zgnilec amerykański to choroba, która powoduje znaczne osłabienie silniejszych rodzin pszczelich i mniejszą wydajność. Przez nią dochodzi do zamierania form larwalnych pszczół, czyli czerwiu. Przez to pszczela rodzina zamiast się rozwijać, wymiera.

- Choroba to bardzo wytrwały przeciwnik, gdyż bakterie wywołujące zgnilca mają swoją formę przetrwalnikową, która może utrzymywać się w glebie nawet 30 lat i zakażać kolejne rodziny pszczele. Musimy dbać o dobra formę pszczół, które są podstawą życia. Likwidując chore rodziny pszczele, ratujemy inne. Stąd prośba do hodowców o zgłaszanie do Inspektoratu Weterynarii wszystkich niepokojących objawów pojawiających się w pasiece oraz niepodejmowanie prób leczenia pszczół, gdyż stosowanie jakichkolwiek antybiotyków jest zabronione - podkreśla Malwina Bronk.

Ogniska choroby

Na terenie powiatu kartuskiego wyznaczono dwa ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół w Sianowskiej Hucie i w Pomieczyńskiej Hucie. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa rolnictwa, Powiatowy Lekarz Weterynarii po wyznaczeniu ogniska choroby zakaźnej jest zobowiązany do wyznaczenia tzw. obszaru zapowietrzonego, sięgającego co najmniej sześć kilometrów od ogniska choroby oraz odpowiedniego sposobu oznakowania tego obszaru.

W obszarze zapowietrzonym przeprowadza się szczegółową kontrolę wszystkich pasiek w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności czynnika zakaźnego. W ramach kontroli wszystkie ule są poddane przeglądowi, ocenia się też stan zdrowia pszczół i czerwiu. Ponadto przeprowadza się wywiad z właścicielem, by ustalić czy zaobserwował niepokojące objawy w pasiece, jak wyglądają drogi przemieszczeń pszczół lub produktów pszczelarskich z i do pasieki, czy posiada wiedzę, jakie podjąć działania, mogące zredukować ewentualną obecność czynnika zakaźnego lub zapobiec dalszemu jego rozwojowi. Jeśli inspektorzy podejrzewają, że dana pasieka może być zakażona, to pobierają próbki do badań.

W ognisku choroby unieszkodliwia się chore rodziny pszczele i przeprowadza oczyszczanie oraz odkażanie pozostałych uli, a także terenu, na którym znajduje się pasieka.

- Ponadto na zakażoną pasiekę nakładane są restrykcje, zakazujące aż do odwołania przemieszczana pszczół, narzędzi oraz produktów pszczelich, co ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Chorobę można by wyeliminować przy ścisłej współpracy inspekcji z hodowcami. Niezbędna do tego byłaby większa świadomość hodowców pszczół na temat tej choroby oraz działań minimalizujących wprowadzenie czynnika zakaźnego do pasieki - informuje Malwina Bronk.

Jak ochronić swoje pszczoły

Aby ustrzec się przed zgnilcem hodowcy powinni pamiętać, by regularnie wymieniać wyposażenie uli, nie pozostawiać w pasiece pustych uli, niezabezpieczonych przed dostępem pszczół. Ważne jest również, by regularnie kontrolować plastry z czerwiem, na bieżąco odkażać i oczyszczać wyposażenie, sprzęt i urządzenia pasieczne. Inspektorat weterynarii przestrzega również, by nie wprowadzać do pasieki rodzin pszczelich o nieznanym statusie zdrowotnym, ograniczyć okoliczności sprzyjające rabunkom. W razie wątpliwości należy się niezwłocznie skontaktować się z Inspektoratem Weterynarii.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.