Obchody Święta Niepodległości w powiecie kartuskim - sprawdź, co się będzie działo

środa, 9 listopada 2016 r., 10:11
fot. archiwum/AL

W piątek świętować będziemy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w wielu gminach powiatu kartuskiego odbędą się patriotyczne uroczystości. Sprawdź, co zaplanowano w poszczególnych miejscowościach.

Kartuzy

Czwartek
W Kartuzach tradycyjnie odbędą się powiatowo-gminne obchody Dnia Niepodległości. W tym roku potrwają dwa dni. Rozpoczną się 10 listopada od gry miejskiej "Śladami niepodległych kobiet". W godz. 10-16 warto zajrzeć do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach - zaplanowano tam Dzień Otwarty, zwiedzanie będzie więc bezpłatne. Tego dnia odbędą się również dwa koncerty w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Klasztornej. O godz. 10.50 i 12.40 zespół SomGorsi zaprezentuje się w programie "Wolność przez łzy". Koncert "Wolność kocham i rozumiem" to propozycja uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej. Odbędzie się o godz. 17.30 w siedzibie szkoły przy ul. Majkowskiego 5 w Kartuzach.

Piątek
Piątkowe obchody rozpoczną się o godz. 9.30 mszą św. w intencji Ojczyzny w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kartuzach. O godz. 10.45 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Na godz. 11.15 zaplanowano spotkanie w Parku Solidarności i Happening No 8 "Sercem gołębim - lotem orła". Umili je koncert patriotyczny w wykonaniu Kartuskiego Chóru Męskiego i Młodzieżowej Orkiestry Dętej Łapalice, a także gorąca grochówka. W przypadku niepogody uroczystości przeniesione zostaną do KCK. O godz. 13 w centrum kultury rozpocznie się Otwarty Turniej Baśki. O godz. 18.45 zespół SomGorsi zaprasza na koncert "O wolności i Miłości" do Kawiarenki Pod Refektarzem.

Żukowo

Obchody niepodległościowe w Żukowie rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele WNMP w o godz.11. Po jej zakończeniu nastąpi uroczysty przemarsz do kościoła św. Jana Chrzciciela. Po przemówieniu burmistrza i słowie ks. Krzysztofa Sagana delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Polski. Po oficjalnej części odbędzie się mini-koncert Gminnej Orkiestry Dętej Żukowo, przewidziano także słodki poczęstunek.

Chwaszczyno

Na uczczenie Dnia Niepodległości zaprasza także Chwaszczyno. Uroczystości rozpoczną się tam o godz. 9 od mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Na godz. 9:45 zaplanowano wspólną modlitwę za poległych za Ojczyznę oraz składanie kwiatów przy obelisku w centrum Chwaszczyna przy rondzie. Na godz. 10 widowisko słowno-muzyczne z okazji Święta Niepodległości przygotowały dzieci i młodzież ze szkoły w Chwaszczynie. Podziwiać je będzie można w remizie OSP.

Przodkowo

W Przodkowie o godz. 10 odbędzie się msza św. w kościele pw. św. Andrzeja w Przodkowie. O godz. 11
uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Przodkowskiej Orkiestry Dętej i Chóru Parafialnego. Pół godziny później wszyscy przemaszerują pomnik poległych za Ojczyznę i tam złożone zostaną kwiaty. Na godz. 11.40 zaplanowano patriotyczną grochówkę dla wszystkich.

Sierakowice

Z okazji Święta Niepodległości w piątek o godz. 17.30 w kościele pw. Św. Marcina odbędzie się koncert pt. "Muzyka spod sztandaru św. Huberta" w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej.

Stężyca

W gminie Stężyca obchody Dnia Niepodległości rozpoczną się od mszy św. o godz. 9.30 w kościele św. Teresy. Po niej uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Pomnik Zakładników Szymbarskich i tam złożą kwiaty.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.