Przodkowo. Eliminacje gminne Konkursu "Méster Bëlnégò Czëtaniô"

czwartek, 10 listopada 2016 r., 07:04
fot. nadesłane/Jadwiga Hewelt

We wtorek 26 uczniów z gminy Przodkowo wzięło udział w eliminacjach gminnych konkursu "Méster Bëlnégò Czëtaniô". Uroczystość odbyła się w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej im. Henryka Hewelta w Przodkowie. Koordynatorem całej imprezy była regionalistka i nauczycielka Jadwiga Hewelt. Uczestnicy startowali w czterech kategoriach wiekowych: w kategorii klas I-III, IV-VI, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czytających oceniała komisja w składzie: Dorota Wilczewska (przewodnicząca), Wioletta Wenta i Lucyna Reiter-Szczygieł. Wśród najmłodszych uczniów, którzy czytali "Bajki kaszubskie" Janusza Mamelskiego pierwsze miejsce i honorowy tytuł "Mésterk Bëlnégò Czëtaniô" otrzymała Barbara Belka z Czeczewa, drugie miejsce komisja przyznała Otylii Krenc z Przodkowa, trzecie miejsce uzyskał Franciszek Zajlich z Szarłaty, zaś wyróżnienia przypadły Szymonowi Kowalkowskiemu z Szarłaty i Antoninie Hirsz z Przodkowa.

W kategorii klas IV - VI I miejsce i honorowy tytuł "Môłi Méster Bëlnégò Czëtaniô" zdobył Mirosław Miotk z Przodkowa, drugie miejsce - Marcelina Frankowska z Czeczewa, trzecie miejsce - Sylwia Miotk z Szarłaty i Wiktoria Stencel z Przodkowa, wyróżnienie - Julia Bukowska z Przodkowa i Paulina Kielińska z Czeczewa. Uczniowie tej kategorii czytali fragmenty utworu "Psë" Stanisława Janke.

Kolejną kategorią byli gimnazjaliści. Do nich należało czytanie opowiadań Bolesława Borka "Lesôcczé pòwiôstczi ë jiné dokôzë".Tu pierwsze miejsce i honorowy tytuł "Strzédny Méster Bëlnégò Czëtaniô" wywalczył Mateusz Dampc z Czeczewa, drugie miejsce - Anna Frankowska z Czeczewa, trzecie miejsce - Marcel Dawidowski z Przodkowa i Magdalena Kalkowska także z Przodkowa. Wyróżnienia przypadły Wiolecie Flisikowskiej z Przodkowa i Patrycji Szymichowskiej z Pomieczyna.

Uczniowie szkół średnich jako czwarta kategoria czytali urywki poematu H. Derdowskiego " Jak Czôrlinsczi do Pùcka pò séce jachôł". W tej kategorii komisja nie przyznała pierwszego miejsca, zaś drugie miejsce uzyskał Paweł Wicki, a trzecie - Antoni Pryczkowski, obydwaj z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie.
Organizator i komisja jednogłośnie przyznali, że poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczniowie doskonale radzili sobie z techniką czytania, szczególnie na poziomie klas IV-VI i gimnazjum. Świadczy to o ogromnej pracy nauczycieli regionalistów i dużym wkładzie samych uczniów.

Nagrody, ufundowane przez Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, Redakcję Miesięcznika "Pomerania", Radę Gminy Przodkowo, Bibliotekę Publiczną w Przodkowie i przodkowski oddział ZKP , wszystkim laureatom wręczyli wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski, Jadwiga Hewelt - koordynator konkursu, dyrektor biblioteki Danuta Rzepka i prezes o/ZKP w Przodkowie Róża Rzeszewicz.

Wójt pogratulował wszystkim uczestnikom dużego zaangażowania i pasji czytania w języku kaszubskim, a laureatom życzył satysfakcji ze zdobytych miejsc i godnego reprezentowania naszej gminy w dalszych etapach konkursu.

16 listopada laureaci I i II miejsca wszystkich kategorii będą reprezentować gminę Przodkowo na eliminacjach rejonowych w Kartuzach.

nadesłane/Jadwiga Hewelt

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.