Śnieg, lód, liście i inne zagrożenia na drogach - gdzie je zgłaszać?

czwartek, 10 listopada 2016 r., 14:20
fot. archiwum/MSz

W ostatnim czasie na drogach pojawiły się pierwsze przymrozki i opady śniegu. Kierowcy często spotykają się z wieloma zagrożeniami na jezdni - zalegającym śniegiem, lodem, czy też liśćmi. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak i do kogo zwrócić się z taką interwencją.

- Najlepiej, żeby użytkownicy dróg informowali o miejscowości, w której występuje zagrożenie oraz o jego charakterze. My w przypadku nieustających opadów śniegu prowadzimy dyżury od godziny 4. rano do 22. Jeśli warunki są jeszcze gorsze to wówczas pracujemy przez całą noc. Na miejscu dyżurny przyjmuje wszystkie informacje, ale także sam decyduje o ilości wysyłanych jednostek w zależności od sytuacji, bądź też prognoz pogody - informuje Jerzy Wojewódka, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kartuzach.

Również w przypadku dróg powiatowych funkcjonuje numer alarmowy.

- Telefonicznie można zgłaszać wszystkie zagrożenia na naszych drogach. W przypadku, w którym mamy do czynienia z akcją zimową to mamy też specjalny telefon dyżurny. Jeśli, ktoś dzwoni w ciągu tygodnia roboczego powinien wówczas łączyć się przez sekretariat - tłumaczy Andrzej Puzdrowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

W okresie zimowym wszystkie drogi będą odśnieżane w kolejności zgodnej z ich standardem. Z tym, do jakiej kategorii zaliczono dany odcinek dróg wojewódzkich można zapoznać się pod tym adresem.

Z powodu pogarszającego się stanu na drogach apel wystosowała również policja.

- Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Tymczasem jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, leżącymi na drogach liśćmi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Jak uzupełniają mundurowi, szczególną ostrożność trzeba zachować w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Ostrożnym należy być również w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować

Telefony kontaktowe osób koordynujących prace przy zimowym utrzymaniu dróg powiatowych w powiecie kartuskim:

- Całodobowy telefon dyżurny: 603-748-532 bądź też nr (58) 681-07-15 w godzinach pracy Zarządu Dróg Powiatowych
- Numer kontaktowy dla obwodu drogowego Sierakowice: 603-748-534 (Jan Trzebiatowski), bądź też (58) 681-63-49 w godzinach pracy Obwodu Drogowego Sierakowice

Informacje dotyczące zimowego utrzymania dróg wojewódzkich możemy zgłaszać pod następującymi numerami:

- Dyżurny ZUD w ZDW Gdańsk: (58) 326-49-72, dyzurnyzud@zdwgdansk.pl
- Dyżurny RDW Kartuzy (teren powiatów kartuskiego oraz kościerskiego): (59) 681-03-21, dyzurnyzud.kartuzy@zdwgdansk.pl
- Informator Zimowego Utrzymania Dróg Wojewódzkich znajduje się pod tym adresem.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.