Żukowo. Akademia z okazji Dnia Niepodległości

czwartek, 10 listopada 2016 r., 23:43
fot. Longina Templin

Przed Świętem Niepodległości w żukowskim gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. W nietuzinkowej inscenizacji wystąpiło 26 uczniów. Oryginalny scenariusz sprawił, że nie było w nim zbędnego patosu, ale nie zabrakło wzruszeń. Pojawiły się też najważniejsze wydarzenia historyczne w pigułce, jak również spora dawka humoru. Dzięki temu nikt na widowni się nie nudził, a szkolnych aktorów obdarowano rzęsistymi brawami.

Głównym bohaterem przedstawienia był marszałek Józef Piłsudski, który prowadzi dialog z przedstawicielami współczesnej młodzieży. Były przekomarzanki i tematy jak najbardziej serio.

Marszałek Piłsudski skierował do młodzieży m. in. takie słowa: "Ta wojna trwała 123 lata. Wojna o Polskę, naszą ojczyznę. Była długa, mozolna, krwawa i ofiarna. Cośmy się o tą Polskę naszą i waszą nawalczyli. W pocie czoła i do utraty tchu. I nie było łatwo".

Gimnazjaliści zaprezentowali piosenki z tamtych lat. Zaśpiewano m. in. Jak to na wojence ładnie, Wojenko, wojenko, Przybyli ułani pod okienko i Piechotę.

Inscenizację przygotowały nauczycielki: Anna Bielecka - Mateja (autorka scenariusza) i Aleksandra Łapa. Oprawę muzyczną zapewniły: Emilia Durkiewicz i Beata Łapa.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.