Jak przemóc przemoc? W Kartuzach debatowano o domowych oprawcach

wtorek, 15 listopada 2016 r., 13:24
fot. MD-Z

Tylko w tym roku, w okresie od stycznia do października założono w powiecie kartuskim 130 niebieskich kart. Policjanci prowadzą 57 postępowań dotyczących przemocy w rodzinie, z tego już 19 zakończyło się aktami oskarżenia. O tym, czym jest przemoc, jak na nią reagować i się przed nią bronić dyskutowano we wtorek w I LO w Kartuzach.

Licealiści, pedagodzy, psychologowie, przedstawiciele policji i straży miejskiej wzięli udział w sympozjum pod hasłem "Przemoc to nie znaczy NIE-MOC". Jego celem było między innymi przybliżenie samego zjawiska przemocy i zapoznanie się z instytucjami działającymi na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

- Przemoc to jednorazowe albo powtarzające się działanie, które narusza godność, prawa osobiste członków rodziny lub osób wspólnie zamieszkujących, naraża te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia i ich nietykalności osobistej. Ale musi to być działanie świadome i umyślne. Przemoc ma kilka rodzajów - może być fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna i przejawiać się jako zaniedbanie - definicję zjawiska na początku spotkania przedstawiła Anna Kuczkowska, ekspert do spraw przeciwdziałania przemocy.

- Mówi się, że w przemocy występuje błędne koło, dlatego trzeba je przerwać. Na przemoc składają się trzy fazy, które łączą się z sobą. To powtarzające się zachowania. Pierwsza faza to narastanie napięcia - sprawca wpada w złość, frustrację, kobieta stara się go uspokoić, poprawić humor, by nie wyrządził jej krzywdy. Pojawia się jednak jakiś błahy powód, przez który partner staje się gwałtowny, wpada w złość, wściekłość i jego agresja eskaluje. Skutki mogą być różne - od pobicia z widocznymi śladami, po bardziej drastyczne z połamaniem kości, na śmierci skończywszy. Kobieta po takim akcie przeżywa najczęściej szok, nie dowierza, że coś takiego się stało, odczuwa bezsilność i wstyd. Fazę trzecią nazywamy fazą miodowego miesiąca. W niej osoba stosująca przemoc uświadomiła sobie co zrobiła, zaczyna przepraszać, tłumaczyć, że to jednorazowy incydent i już się nie powtórzy. Partner zaczyna być czuły, obsypuje prezentami. Kobieta zaczyna mu wierzyć, bo poprawa trwa jakiś czas. W drugiej fazie ofiary często zgłaszają się do prokuratury, jednak przy trzeciej, kiedy mają nadzieję, że będzie poprawa wycofują zgłoszenie. Tymczasem po pewnym czasie napięcie znów narasta, a w kolejnych przypadkach poczucie winy u sprawcy maleje i coraz częściej stosuje przemoc - wyjaśniała ekspert.

W powiecie kartuskim od stycznia do października br. założono aż 130 niebieskich kart, w tym 104 na terenach wiejskich oraz 26 w miejskich. Zgodnie z policyjnymi statystykami na tym terenie mieszka aż 165 osób, które mogły zostać dotknięte przemocą, z tego 25 stanowią dzieci, a 126 kobiety. Jak wynika z danych KPP w Kartuzach, spośród 130 osób podejrzanych o stosowanie przemocy, aż 122 to mężczyźni.

- Na każdą zgłoszoną interwencję zawsze wysyłamy patrol, przypadki przemocy w rodzinie są dla nas niezmiernie istotne i każde zgłoszenie traktujemy bardzo poważnie - podkreślała Magdalena Formela z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

W tym roku w statystykach policji znalazło się aż 112 przypadków przemocy fizycznej, 114 psychicznej oraz trzy seksualnej.

Warto pamiętać, że w na terenie kraju funkcjonuje całodobowe pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie, tzw. niebieska linia, tel. 801 120 002. Telefon działa od poniedziałku do soboty w godz. 8-22, a także w niedziele i święta w godz. 8-16. W każdą środę pod tym numerem, w godz. 18-22 dyżurują też prawnicy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.