Kartuzy. Ktoś wyrzucił krzyż do śmietnika

wtorek, 15 listopada 2016 r., 15:05
fot. nadesłane

W Kartuzach przy cmentarzu na ulicy Chmieleńskiej znajduje się śmietnik. Niedawno nasza czytelniczka, Pani Katarzyna, zauważyła, że ktoś wyrzucił w jego pobliżu krzyż z figurką Chrystusa. Zwróciła się do nas z prośbą o interwencję.

- Tuż obok innych pomników, zaraz obok dużego śmietnika od strony ulicy Chmieleńskiej od jakiego czasu ktoś składa pozostałości po innych pomnikach. Dzieje się tak od kilku lat i nikt tego nie sprząta tylko dokłada kolejne elementy. Myślałam na początku, że to kwestia czasu i w końcu ktoś to posprząta, ktoś kto zajmuje się tym cmentarzem - opowiada pani Katarzyna.

Jak dodaje, niedługo później zobaczyła, że do pozostałości po pomnikach dołączył także krzyż z figurką Chrystusa.

- Aż prawie padłam ze zdziwienia. Jak to możliwe, że ktoś mógł wyrzucić krzyż na śmietnik? Przecież podczas pogrzebu taki krzyż jest poświęcany i chyba wymaga trochę szacunku - alarmuje nasza czytelniczka.

Zarządca kartuskiego cmentarza tłumaczy, że jeszcze nigdy nie spotkał się z taką sytuacją.

- Najczęściej ludzie przychodzą do mnie i proszą o interwencję, przynosząc pozostałości po pomnikach. Przeważnie taki krzyż chowa się z powrotem do grobu. Są ludzie wierzący i niewierzący, niektórzy lekceważą takie symbole, ale aż ciężko jest mi uwierzyć w to, żeby ktoś zabrał komuś krzyż z pomnika i wyrzucił go do śmieci - tłumaczy Wojciech Reschke.

Proboszcz parafii św. Kazimierza w Kartuzach, ks. Ryszard Różycki, tłumaczy, że symbole religijne takie, jak krzyż nigdy nie powinny zostawać wyrzucone w nieodpowiednie miejsce.

- Ten krzyż został poświęcony i jest symbolem naszej wiary. Praktyką w sytuacji, kiedy krzyż, święty obrazek, czy książeczka do nabożeństwa zostaną zniszczone, jest to, że takie przedmioty się pali. Robimy to nie z braku szacunku, a właśnie z szacunku, dlatego żeby poświęcone przedmioty nie znajdowały się później na wysypisku śmieci - podkreśla ks. Różycki.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.