Powiat. Wsparcie dla producentów truskawek kaszubskich

środa, 16 listopada 2016 r., 13:30
fot. MD-Z

Nawet 3.200 zł wsparcia rocznie przez trzy lata mogą otrzymywać rolnicy, którzy zdecydują się na uprawę certyfikowanych truskawek kaszubskich. Agencja Rynku Rolnego rozpoczęła nabór wniosków na dotacje unijne.

Pomoc będzie przyznawana w ramach poddziałania 3.1 "Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Nabór wniosków już ruszył i potrwa do 31 grudnia 2016 r. Można je składać w oddziale terenowym Agencji Rynku Rolnego. Wsparcie można uzyskać m.in. na rolnictwo ekologiczne. Mogą się o nie ubiegać też osoby, które chcą zająć się certyfikowaną produkcją truskawek kaszubskich z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.

- Wsparcie mogą otrzymać rolnicy, którzy zastanawiali się nad produkcją certyfikowanych truskawek, ale dotąd tego nie uczynili. Wsparcie pozwoli na pokrycie kosztów uzyskania certyfikatu i nie tylko. Nazwa truskawki kaszubskiej jest, tak jak inne produkty regionalne nazwą zastrzeżoną i można jej używać tylko wówczas, gdy posiada się stosowny dokument. Uzyskanie go wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Wystarczy zgłosić się do jednostki certyfikującej, przyjeżdżają inspektorzy, którzy sprawdzają, czy produkcja przebiega zgodnie z zasadami systemu jakości i wydają certyfikat - wyjaśnia Edyta Klasa z Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek.

- Certyfikat jest dla konsumenta poświadczeniem tego, że produkt, który otrzymuje jest wysokiej jakości. Systemy jakości dla żywności prowadzone w Polsce określają szczególne warunki jej wytwarzania, które zapewniają jej wyższą, lepszą jakość. W tej chwili objęte nimi są produkty regionalne, rolnictwo ekologiczne, produkcja zintegrowana. Prócz tego są trzy systemy jakości dla produkcji mięsnej oraz system Jakość i Tradycja - dodaje.

Wsparcie, jakie mogą uzyskać producenci truskawek to nawet 3.200 zł rocznie przez trzy lata.

Z pomocy mogą skorzystać rolnicy posiadający plantacje truskawek o powierzchni co najmniej 20 arów na Pojezierzu Kaszubskim obejmującym obszar: powiatu kartuskiego - gminy: Chmielno, Kartuzy, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Żukowo, powiatu kościerskiego - gminy: Dziemiany, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Stara Kiszewa, powiatu bytowskiego, gminę Przywidz z powiatu gdańskiego, gminy Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz z gminy Cewice.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Kaszubskim Stowarzyszeniu Producentów Truskawek pod nr tel. 668 090 608, a także na stronie Agencji Rynku Rolnego, tam też pobrać można niezbędne dokumenty i formularze wniosków.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.